Trump odwołał drugą zimną wojnę

Wiele potępianych przez nas działań Putina było reakcjami na to, co zrobiliśmy. Rosja w sposób bezkrwawy zaanektowała Krym. Ale czy USA nie bombardowały Serbii przez 78 dni, by zmusić Belgrad do oddania swojej kolebki, Kosowa? Czy to było bardziej moralnie niż to, co Putin zrobił na Krymie? Jeśli rosyjski wywiad wojskowy włamał się do e-maili z Narodowego Komitetu Partii Demokratycznej, odsłaniając sposób, w jaki zablokowano kandydaturę Bernie’go Sandersa, Trump twierdzi, że nie było zmowy w tej sprawie. Czy po dwóch latach trwania śledztwa, istnieje dowód, że Trump był w zmowie? – pyta były doradca prezydentów Nixona i Reagana, Patrick J. Buchanan.

Rozpoczynając wspólną konferencję prasową z Władimirem Putinem, prezydent Trump oświadczył, że stosunki USA z Rosją “nigdy nie były gorsze”. Następnie dodał wyraźnie, że ten stan uległ zmianie “cztery godziny temu”. Z pewnością tak. Swoimi uwagami w Helsinkach i na szczycie NATO w Brukseli, Trump zasygnalizował historyczne przesunięcie amerykańskiej polityki zagranicznej, które może zdecydować o przyszłości tego narodu i losie jego prezydentury.

Trump Odrzucił podstawową przesłankę amerykańskiej polityki zagranicznej, obowiązującą od zakończenia zimnej wojny i za nasze nieszczęsne stosunki z Rosją obwinił wprost amerykański establishment, nie Władimira Putina. W tweecie przed spotkaniem, Trump oskarżył elity z obu partii: “Nasze stosunki z Rosją NIGDY nie były gorsze dzięki wielu latom lekkomyślności i głupoty Stanów Zjednoczonych, a teraz, dzięki ustawionemu polowaniu na czarownice!”. Trump tym samym odrzucił agendę i plany neokonserwatystów oraz ich liberalnych interwencjonistycznych sprzymierzeńców, a także archipelagu think-tanków skupionego wokó Stronnictwa Wojny z Waszyngtonu. Patrząc na ubiegły tydzień, od Brukseli po Wielką Brytanię i Helsinki, przesłanie Trumpa było jasne, spójne i zaskakujące.

NATO jest przestarzałe. Europejscy sojusznicy naciągali USA, a jednocześnie zyskiwali ogromne nadwyżki handlowe naszym kosztem. Te dni się skończyły. Europejczycy przestaną okradać nasze rynki i zaczną płacić za własną obronę. I nie będzie drugiej zimnej wojny. Nie pozwolimy, aby aneksja Krymu przez Putina lub pomoc prorosyjskim rebeliantom na Ukrainie uniemożliwiły nam zbliżenie i partnerstwo z nim, mówi Trump. Będziemy negocjować traktaty o broni i rozmawiać o naszych różnicach, jak Ronald Reagan z Michaiłem Gorbaczowem.

Helsinki pokazały, że Trump nie blefował to, gdy wielokrotnie oświadczał: “Pokój z Rosją to dobra rzecz, a nie zła”. W Syrii, Trump wskazał, że on i Putin pracują z Benjaminem Netanjahu, który chce, aby wszystkie siły irańskie i wspierane przez Iran grupy bojowników trzymały się z dala od wzgórz Golan. Jeśli chodzi o amerykańskie oddziały w Syrii, mówi Trump, wyjdą one po tym, jak ISIS zostanie zmiażdżone. W tych słowach tkwi przesłanie: Ameryka wraca do domu z zagranicznych wojen i będzie pozbywać się zagranicznych zobowiązań.

Zarówno przed, jak i po spotkaniu Trump-Putin, relacje z telewizji kablowej były równie wrogie i nienawistne w stosunku do prezydenta, jak te, które w przeszłości widział autor. Media mogą nie być “wrogiem ludu”, jak twierdzi Trump, ale wielu jest nieprzejednanymi wrogami tego prezydenta. Niektórzy chcieliby, aby Trump poszedł w ślady Nikity Chruszczowa, który wysadził szczyt w Paryżu w maju 1960 roku z powodu nieudanej operacją wywiadu USA – samolot szpiegowski U-2 został zestrzelony nad Uralem kilka tygodni wcześniej. Chruszczow zażądał, aby Eisenhower przeprosił. Ike odmówił, a Chruszczow eksplodował. Niektóre media wydawały się mieć nadzieję na taką właśnie konfrontację.

Kiedy Trump mówił o “lekkomyślności i głupocie” amerykańskiego establishmentu, który przyczynił się do owej animozji w stosunkach USA-Rosja, co mógł mieć na myśli? Czy chodziło o amerykańską, prowokacyjną ekspansję NATO na rosyjskie podwórko po rozpadzie ZSRR? Czy chodziło o inwazję USA na Irak, która pozbawiła Saddama Husajna broni masowego rażenia, której nie posiadał i która pogrążyła nas w niekończących się wojnach na Bliskim Wschodzie? Czy chodziło o poparcie USA dla rebeliantów z Syrii w celu obalenia Baszara al-Asada, prowadząc do interwencji Państwa Islamskiego i siedmioletniej wojny domowej z pół milionami zabitych, wojny, do której Putin ostatecznie się przyłączył, by ocalić swojego syryjskiego sprzymierzeńca? Czy chodziło o zniesienie przez George’a W. Busha traktatu ABM zawartego przez Richarda Nixona i dążenie do obrony antyrakietowej, która spowodowała, że ​​Putin wyrwał się z traktatu INF i zaczął rozmieszczać rakiety, aby temu przeciwdziałać? Czy chodziło o współsprawstwo USA w zamachu stanu w Kijowie, który obalił wybrany demokratycznie prorosyjski reżim i który spowodował, że Putin zajął Krym, by utrzymać rosyjską bazę w Sewastopolu?

Wiele potępianych przez nas działań Putina było reakcjami na to, co zrobiliśmy. Rosja w sposób bezkrwawy zaanektowała Krym. Ale czy USA nie bombardowały Serbii przez 78 dni, by zmusić Belgrad do oddania swojej kolebki, Kosowa? Czy to było bardziej moralnie niż to, co Putin zrobił na Krymie? Jeśli rosyjski wywiad wojskowy włamał się do e-maili z Narodowego Komitetu Partii Demokratycznej, odsłaniając sposób, w jaki zablokowano kandydaturę Bernie’go Sandersa, Trump twierdzi, że nie było zmowy w tej sprawie. Czy po dwóch latach trwania śledztwa, istnieje dowód, że Trump był w zmowie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Senator Rand Paul broni Trumpa przed krytyką ze strony republikanów i neokonserwatystów

Trump podkreśla, że rosyjskie ingerencje nie miały wpływu na wynik w 2016 roku i nie pozwoli, aby obsesja mediów w sprawie Russiagate wpłynęła na poprawę relacji. Były dyrektor CIA John Brennan wścieka się, że “występ Donalda Trumpa na konferencji prasowej w Helsinkach … był … zdradziecki. (…) [Trump] Jest całkowicie w kieszeni Putina. Republikańscy Patrioci: Gdzie jesteście?” Cóż, jak powiedział Patrick Henry dawno temu: “Jeśli to zdrada, wykorzystaj ją jak najlepiej!”.

Patrick J. Buchanan

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply