Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wyklucza, że Rosja może planować atak na ukraiński port w Mariupolu, a także operację wojskową na Morzu Azowskim. Mówił o tym obserwując międzynarodowe manewry Sea Breeze 2018 z udziałem państw członkowskich NATO, odbywające się w rejonie Odessy.

Zdaniem Poroszenki, sytuacja na Morzu Czarnym jest skrajnie napięta po tym, jak Rosja zajęła Krym. Zarzucił też Rosji, że cały czas zwiększa liczbę swoich wojsk na terytoriach okupowanych, zarówno na Krymie, jak i w Donbasie.

Ukraiński prezydent nie wyklucza, biorąc pod uwagę obecne działania strony rosyjskiej, że Moskwa może planować atak na Mariupol, strategicznie położone miasto portowe na południowych -wschodzie Ukrainy, które wcześniej było celem ataku donbaskich separatystów, próbujących je zająć. Poroszenko uważa też, że nie można wykluczyć, że Rosjanie zdecydują się na przeprowadzenie jakiejś operacji wojskowej na Morzu Azowskim. Zaznaczył, że rosyjska obecność na tym akwenie została znacząco wzmocniona.

– Rosjanie zaczęli nielegalnie zatrzymywać i przeszukiwać statki na Morzu Azowskim, zarówno pod flagą Ukrainy, jak i innych krajów, które zmierzają do ukraińskich portów – powiedział Poroszenko. Strona ukraińska informuje, że od pewnego czasu codziennie otrzymuje doniesienia w tej sprawie. W poniedziałek ukraiński wiceminister infrastruktury powiedział na posiedzeniu rządu, że dotąd Rosjanie zatrzymali w ten sposób już 148 statków. Jednostki te najczęściej płyną do portów w Mariupolu i Berdiańsku. Informacje na ten temat są przekazywane MSZ Ukrainy.

Zdaniem Poroszenki, działania te mają na celu zablokowanie tych portów i eskalację napięcia, a być może także przygotowanie inwazji:

– Postrzegamy to jako działania mające na celu zablokowanie ukraińskich portów na Morzu Azowskim, eskalację napięcia, a prawdopodobnie także przeprowadzenie operacji wojskowej, ataku na Mariupol, który eksportuje metale żelazne, jak również na inne porty na Morzu Azowskim.

Ukraiński prezydent dodał, że z tego względu bardzo ważna jest gotowość bojowa Marynarki Wojennej Ukrainy. Zaznaczył, że wspólne ćwiczenia ukraińskich wojskowych ze ich odpowiednikami z NATO i krajów sojuszniczych regionu Morza Czarnego przyczyniają się do jej odradzania.

Czytaj także: Media: Ukraina nie odebrała okrętów podarowanych przez USA, bo godzi to w interesy Poroszenki

Unian / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Nie chcę bronić ruskich ,ale jakiś czas temu czytałem tutaj (Kresy.pl) ,że to Ukraińcy zaczęli proceder z zatrzymywanie rosyjskich statków.A teraz drą ryja ,że im się krzywda dzieje.No chyba ,że informację podane przez ww portal ,były nieprawdą ? Gdy tak jest, uderzam się w pierś i przepraszam Ukraińców za pomówienie.

  • Poznaniak74
   Poznaniak74 :

   @jwu Porwali załogę statku rybackiego “Nord” z Krymu która do tej pory przetrzymują u siebie na Ukrainie i to nawet wbrew wyrokowi ukraińskiego sądu, który zezwolił im na poruszanie się bez żadnych ograniczeń.

  • lp
   lp :

   @jwu Turańska dzicz uzurpuje sobie to co nie jej i stąd precedens o którym pisze Poznaniak74. Ale, jak im Rosjanie odpowiedzieli pięknym za nadobne, to teraz drą ry(), że im krzywda, ponieważ nie są w stanie podskoczyć Rosjanom.

 2. Accipiter
  Accipiter :

  Najwyższy czas. Tłuc rezuny ile wlezie. Ten kraik to nieporozumienie i wielki błąd świata. Nasze tereny powinny wrócić do Macierzy, oczywiście bez balastu w postaci chachłów. A reszte niech Ruskie biorą i się męczą.

  • Gaetano
   Gaetano :

   Ten żydo-ukrowski knur pewnie wyobrażał sobie, że dzicz jest już prawie w nato, chciałby już coś namącić ze swoim panem. Ale nawet, gdyby po jakiejś prowokacji ukrów lub bez niej powstańcy z Rosjanami z kraju przejęli Mariupol, na pomoc jankeskiego zbira knur nie ma co liczyć.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.