Rząd PiS przygotowuje taką zmianę przepisów, którzy umożliwi imigrantom zarobkowym łatwiejsze i szybsze otrzymywanie zgody na stałe zamieszkanie w Polsce i ściąganie rodzin.

Propozycje zmian przepisów dotyczą tych imigrantów, którzy mogą pracować w Polsce na podstawie oświadczeń pracodawców, co sprowadza się do wystawienia przez pracodawcę jednego dokumentu i złożenia go w urzędzie pracy. Z takiego trybu wjazdu i pracy w Polsce mogą korzystać obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii Rosji i Ukrainy. W praktyce przytłaczającą większość stanowią wśród nich Ukraińcy, na których pracodawcy wystawili w zeszłym roku ponad 1,7 mln oświadczeń spośród 1,8 mln. Rząd PiS rozważa jednak rozciągnięcie procedury zatrudniania na oświadczenia także na obywateli Filipin i Wietnamu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak napisał we wtorek portal „Dziennika Gazeta Prawna” rząd szykuje „szybką ścieżkę” dla uzyskania przez imigrantów zarobkowych prawa pobytu stałego na terytorium Polski. Pracujący w Polsce cudzoziemiec będzie mógł ubiegać się o takie prawo już po dwóch latach pracy w zawodach, których listę określi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory cudzoziemiec musiał przebywać legalnie w Polsce cztery lata by wystąpić o zgodę na pobyt stały. Ma to znaczenie o tyle, że większość z wydawanych obecnie pozwoleń na pracę nie przekracza okresu trzech lat.  „Zmiany mają na celu wprowadzenie ułatwień dla osiedlania się w Polsce obywateli państw bliskich kulturowo, którzy posiadają kwalifikacje w zawodach pożądanych dla polskiej gospodarki” – napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Biorąc pod uwagę czerwcowe rozporządzenie resortu pracy już ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców, lista tych zawodów pozwalających na szybsze uzyskanie przez nich pobytu stałego będzie bardzo szeroka.

Nowe przepisy mają także ułatwić imigrantom ściąganie rodzin do Polski. Byłoby to możliwe już po półtorarocznym pobycie w Polsce. „20% Ukraińców, którzy są w Polsce, jest bardzo mocno zainteresowanych pozostaniem tu na stałe, a kolejne 20% rozważa taką możliwość” – powiedział „DGP” demograf prof. Maciej Duszczyk.

Portal Money poinformował 12 lipca, że „Ministerstwo Rodziny prowadzi rozmowy z rządem Filipin na temat zatrudniania w Polsce pracowników z tego kraju”. Program ma zakładać określone gwarancje nie tylko zatrudnienia ale też mieszkań dla migrantów z tego kraju. Takie warunki stawiają władze Filipin.

Czytaj także: Polska światowym liderem pod względem ściągania imigrantów – twierdzi ekspert

serwisy.gazetaprawna.pl/money.pl/kresy.pl

 

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  PIS jest głupi ci imigranci którzy pracują u nas w rolnictwie i przemyśle kilku innych branżach zarabiają średnio od 4 zł (w przepadku oszustów) do 12 zł za godzinę to powoduje hamowanie wzrostu płac przeciętnego Polskiego Kowalskiego, a ceny podstawowych artykułów spożywczych w ostatnich latach poszły mocno w górę, prawda jest taka, że PIS trzyma się tylko 500+ i wiedzą to nawet głupi z PISU którzy już kupują sobie nowe głosy dając kolejne pieniądze za darmo na wyprawkę szkolną. Pisuary są chyba głupsi niż co złodzieje z PO.

  • bob
   bob :

   @UczSieHistorii no mniej kradną puki co przynajmniej choć taka Fundacja Narodowa to już jest styl po … ale głupsi są to też fakt i myślenie tak jak po aby się nachapać 2 kadencje a po nas choćby potop bo to wszystko już prawie emeryci