W rozmowie z dziennikarzem “Dziennika Gazeta Prawna” szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wyraził przekonanie, że USA nie zmiękczają swojego stanowiska wobec Rosji.

W wywiadzie dla “Dziennika Gazeta Prawna” Szczerski komentował poniedziałkowe spotkanie prezydentów USA i Rosji. Szef gabinetu prezydenta przychylił się do zdania dziennikarza, że spotkanie nie przyniosło “przełomu” w relacjach dwóch mocarstw. Szczerski uznał, że rozmowy prezydentów USA i Rosji obejmowały zbyt wiele kwestii by mogli oni uzyskać porozumienie.

“Zwróciłbym uwagę na to, że nic nie zmieniło się w jedności Zachodu wobec reżimu sankcyjnego. To potwierdzenie, że mamy do czynienia z utrzymaniem stanowiska potępiającego naruszanie ładu międzynarodowego przez Rosję” – powiedział Szczerski. Uznał, że nie można potępiać Donalda Trumpa za samo spotkanie z Władimirem Putinem. Jak twierdził “Trump jest jednym z ostatnich ważniejszych przywódców światowych, który odbywa z nim [Putinem] rozmowy bilateralne”.

Prezydencki urzędnik przyznał jednak, że polityka gospodarcza administracji Trumpa skierowana jest przeciw państwom Unii Europejskiej.  “Trump, czego nie ukrywa, stawia na protekcjonizm celny. W takiej optyce każdy duży eksporter, a Ameryka ma deficyt handlowy z Europą, będzie uważany za konkurenta” – powiedział Szczerski. Uznał jedna, że nie doprowadzi to “do zasadniczego zerwania naszych kontaktów i wojny handlowej” bo “nasze powiązania kooperacyjne są za silne, aby ostry konflikt na dłuższą metę się opłacał”.

gazetaprawna.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply