Głosami demokratycznej większości Izba Reprezentantów USA przyjęła w czwartek rezolucję określającą pakiet podstawowych zasad, zgodnie z którymi w izbie niższej amerykańskiego parlamentu będzie toczyć się dochodzenie w sprawie możliwego odsunięcia od władzy Donalda Trumpa.

Za rezolucją głosowało 232 kongresmenów, wszyscy z Partii Demokratycznej. Przeciw było 196 parlamentarzystów – oprócz Republikanów także dwóch demokratów – Jeff Van Drew z New Jersey i Collin Peterson z Minnesoty. Było to pierwsze głosowanie w Izbie Reprezentantów w sprawie związanej z impeachmentem Trumpa.

Przyjęty dzisiaj dokument określa m.in. w jaki sposób komisja ds. wywiadu prowadząca obecnie dochodzenie, przechodzi od zamkniętych przesłuchań do przesłuchań publicznych. Przewiduje także, że komisja opracuje raport i opublikuje transkrypcje przesłuchań, które odbywały się za zamkniętymi drzwiami. W myśl rezolucji
Republikanie mogli wzywać świadków tylko wtedy, gdy komisje przeprowadzające przesłuchania zgodzą się na to – co oznacza, że Demokraci otrzymali prawo weta w tej sprawie. W obradach komisji sądownictwa będą mogli brać udział adwokaci Trumpa.

Rezolucja ma charakter techniczny, ale, jak stwierdza agencja AP, rezultaty głosowania zostały wykorzystane przez obie strony politycznego konfliktu w USA do zarzucania przeciwnikom, iż już w tym momencie mają wyrobione stanowisko w tej sprawie.

Komentując wynik dzisiejszego głosowania Trump stwierdził na Twitterze, że jest to „największe polowanie na czarownice w amerykańskiej historii”.

Jak pisaliśmy, Donald Trump jest podejrzewany o to, że próbował nadużyć swojej władzy próbując skłonić wymiar sprawiedliwości Ukrainy do prowadzenia postępowania karnego wobec Huntera Bidena, syna głównego pretendenta do prezydentury z ramienia Partii Demokratycznej, Joe Bidena.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA: kolejne zeznania niekorzystne dla Trumpa. W transkrypcji rozmowy z Zełenskim brakuje ważnych fraz?

Kresy.pl / AP / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz