Iryna Wereszczuk, deputowana Rady Najwyższej z ramienia rządzącej Ukrainą, pro-prezydenckiej partii “Sługa narodu” określiła jaka jest “czerwona linia” jakiej władze tego kraju nie przekroczą w ramach negocjacji.

Wereszczuk udzieliła wywiadu dziennikarzowi “Rzeczpospolitej”. Ukraińska parlamentarzystka powiedziała w jego trakcie – “na pewno nie znajdzie poparcia zmiana konstytucji dotycząca specjalnego statusu dla części Donbasu. To ta czerwona linia, której Ukraina nie przekroczy pod żadnym warunkiem”. Zadeklarowała, że ustrój terytorialno-administracyjny Ukrainy będzie przekształcany w ramach standardowej decentralizacji i proces taki już się odbywa. Jak zaznaczył Wereszczuk – “Myślę, że moglibyśmy rozmawiać o jakimś specjalnym statusie, ale jeżeli chodzi o gospodarkę czy inwestycje, ale na pewno nie w sensie politycznym”.

Mówiąc o poniedziałkowym, paryskim szczycie w formacie normandzkim parlamentarzystka pro-prezydenckiej partii stwierdziła, że “Społeczeństwo ukraińskie również nie miało złudzeń, ale wyznaczyło „czerwone linie”, których nie przekroczył prezydent Zełenski. Głównie chodziło o to czy wybory samorządowe w Donbasie mają się odbyć przed tym jak Ukraina odzyska kontrolę nad granicą czy jednak później. Uważamy, że powinniśmy powrócić na granicę przed wyborami, a Putin uważa, że później”. Wereszczuk twierdziła, że tylko przejęcie kontroli nad granicą zapewni na całym obszarze Donbasu bezpieczeństwo niezbędne dla przeprowadzenia tam wyborów.

Ukraińska polityk oceniła, że w czasie paryskiego szczytu Angela Merkel i Emmanuel Macron stanęli po stronie prezydenta Ukrainy, a Władimir Putin rozmiękczał przekaz mówiąc o “ociepleniu relacji”. Uznała, że będzie można mówić o takim ociepleniu jeśli do końca bieżącego roku przeprowadzona zostanie ustalona wymiana jeńców.

Wereszczuk zasugerowała, że choć poprzedni prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedstawił plan na rzecz rozwiązania konfliktu w Donbasie to jednak nie wdrożył żadnych działań w tym kierunku. Opisując działania nowych władz stwierdziła – “Wycofaliśmy wojska na kilku odcinkach linii frontu, mimo że była ogromna presja ze strony opozycji i wolontariuszy w Donbasie. Teraz porozumieliśmy się co do kolejnych odcinków, na których zamierzamy wycofać siły. To wszystko prowadzi do rozładowania napięcia konfliktu”. Zastrzegła, że Zełeński nie wpadł w “pułapkę Putina” i nie zgodził się na wycofanie oddziałów zbrojnych obu stron z całej linii donbaskiego frontu.

rp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Mogą sobie wytyczać czerwone linie “niemożliwe do przekroczenia” a Donbas nie wróci do Ukrainy jeżeli nie będzie zmiany w ukraińskiej konstytucji która da mu specjalne prawa i zmieni Ukrainę z państwa unitarnego w federalne. Kobitka pieprzy bzdury w imieniu Sługi Narodu żeby zyskać na czasie i stworzyć wrażenie sukcesu osiągniętego przez Zełenskiego “po którego stronie” rzekomo stanęli Merkel i Macron.