Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uważa, że wojna na Ukrainie będzie trwać aż do zakończenia wyborów prezydenckich w USA. “Musimy nadal wspierać Ukrainę” – oświadczył.

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wypowiadał się w niedzielę na Światowym Forum Ekonomicznym w Riyadzie (Arabia Saudyjska). Jak podkreślił, nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie, ponieważ rosyjski przywódca Władimir Putin może – jego zdaniem – opóźnić podjęcie decyzji “przynajmniej do jesiennych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych”.

“W międzyczasie musimy wspierać naród ukraiński. Obiecaliśmy wspierać Ukrainę, gdy wybuchła wojna, musimy nadal wspierać Ukrainę dopóki Putin nie zdecyduje się zakończyć tej wojny” – powiedział.

Czytaj również: Forbes: W połowie 2025 roku Rosji skończą się zapasy postsowieckich czołgów i wozów bojowych

W niedzielę naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski przyznał, że w ostatnim czasie sytuacja na froncie pogorszyła się. Poinformował, że w niektórych punktach Ukraińcy musieli wycofać się na zachód. Zwrócił uwagę, że w tym tygodniu na całej linii frontu trwały ciężkie walki.

Wcześniej, podczas posiedzenia Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramsteina, Syrski powiedział, że sytuacja sił ukraińskich na froncie jest skomplikowana, z tendencją do pogarszania się.

„(…) poinformowałem członków koalicji o złożonej sytuacji operacyjno-strategicznej, która ma tendencję do eskalacji” – powiedział Syrski.

Zobacz także: Sikorski: Jeśli Rosja zaatakuje Polskę, to przegra

unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply