Banderowskie pozdrowienie w ustach prezydenta RP w Kijowie [+VIDEO]

Podczas uroczystości powitalnej w Kijowie Andrzej Duda pozdrowił ukraińską kompanię honorową słowami „Sława Ukrainie!”, na co żołnierze odpowiedzieli „Herojam sława!”. Słowa te to organizacyjne pozdrowienie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II RP, które od 2018 jest oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii.

Andrzej Duda wraz z małżonką przyjechał w niedzielę na Ukrainę z trzydniową oficjalną wizytą. Wczoraj odwiedził Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni pod Kijowem, gdzie spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej zamordowani przez NKWD w 1940 roku. W poniedziałek rano uczcił ofiary Wielkiego Głodu składając pod pomnikiem ofiar w Kijowie symboliczny koszyk z kłosami pszenicy. Zapalił też znicz pamięci pod pomnikiem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”. Dopiero potem udał się do Pałacu Maryńskiego, gdzie oficjalnie powitał go prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zgodnie z obowiązującym protokołem na dziedzińcu Pałacu Maryńskiego odbyła się ceremonia powitania prezydenta RP. Po wykonaniu hymnów obu krajów Andrzej Duda dokonał przeglądu kompanii honorowej, oddał honory wojskowemu sztandarowi i pozdrowił ukraińskich żołnierzy słowami „Sława Ukrainie!”, na co ci odpowiedzieli „Herojam sława!”.

Następnie prezydenci przywitali się z członkami delegacji obu krajów i udali się na zamknięte dla mediów rozmowy.

Należy podkreślić, że hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) to organizacyjne pozdrowienie ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

PRZECZYTAJ: Wjatrowycz: „Sława Ukrainie” to hasło banderowskie

Zgodnie z ukraińskim protokołem najważniejsi zagraniczni goście witani przez prezydenta Ukrainy powinni pozdrawiać ukraińską kompanię honorową tymi słowami. Jednak w listopadzie 2018 roku Angela Merkel zignorowała ukraiński protokół pozdrawiając żołnierzy starym zawołaniem „Witaju wojiny!”. Ci jednak użyli nowego odzewu, czyli „herojam sława!”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Duda i Zełenski zajęli wspólne stanowisko w sprawie Donbasu

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    kaj :

    Można zwątpić, czy prezydent RP jest naszym prezydentem. Pozdrowił banderowskim pozdrowieniem, złożył hołd nacjonalistom ukraińskim, którzy zginęli na Majdanie od kul swoich kolegów z Prawego Sektora ale „zapomniał” oddać honory ponad 100 000 ofiar bestialskich mordów UPA w latach 1939-1948. Ciekawe, kiedy złoży kwiaty pod jednym z licznych na Ukrainie pomników Bandery, Szuchewycza czy innych „przyjaciół Polaków”?

  2. Avatar
    gotan :

    błazen to mało powiedziane! To facet ,który nie posiada za grosz honoru. Zdradza Polaków i kpi z tych co zostali w ludobójczy sposób pomordowani przez czerń banderowską! Zdradza polskie interesy narodowe układając się z cywilizacją azjatycką…To podłe! Ale Pan Bóg go ukarze za podłości jakie czyni Narodowi Polskiemu.