Prezydent RP Andrzej Duda przybył w niedzielę na Ukrainę z trzydniową oficjalną wizytą. Pierwszym punktem jego wyjazdu do tego kraju było odwiedzenie polskiego cmentarza wojennego w Bykowni.

Jak podano na stronie internetowej prezydenta RP, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w niedzielę z trzydniową wizytą na Ukrainę. Wizyta rozpoczęła się wieczornymi uroczystościami na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem, gdzie spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej zamordowani przez NKWD w 1940 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Andrzej Duda planował odwiedzenie cmentarza w Bykowni w kwietniu br., dokładnie w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, jednak do wizyty wówczas nie doszło z powodu epidemii koronawirusa.

„Wizyta na Ukrainie, u naszego sąsiada, jest niezwykle ważna. W czasie pandemii wiele sektorów gospodarki zależy od jeszcze lepszej współpracy międzypaństwowej i konkretnych rozwiązań. Więzi Polski z Ukrainą są bardzo silne i razem pracujemy nad ich umacnianiem” – napisał Andrzej Duda na Twitterze po polsku i po ukraińsku.

Według służby prasowej prezydenta RP, na poniedziałek zaplanowano część polityczną wizyty. Andrzej Duda spotka się tego dnia z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytrem Razumkowem. Przedmiotem rozmów będą sprawy dwustronne, euroatlantyckie aspiracje Ukrainy, kwestie regionalne, w tym sytuacja na Białorusi oraz tematy historyczne. Wraz z prezydentem Polski na Ukrainę pojechał szef IPN Jarosław Szarek.

PRZECZYTAJ: Tuż przed wizytą prezydenta Dudy na Ukrainie odnowiono tablicę na pomniku OUN-UPA na górze Monastyrz [+FOTO]

Wtorek zostanie poświęcony sprawom gospodarczym. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w obecności Andrzeja Dudy zostaną podpisane dwa porozumienia gospodarcze. Jedną z nich zawrze PGNiG, co ma otworzyć polskiej spółce drogę do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Druga umowa będzie dotyczyła współpracy pomiędzy portem w Odessie i portem w Gdańsku.

Kresy.pl / prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz