Centrum Lewady: Zaufanie do Putina spadło o 24 procent

Jak poinformowało w środę Centrum Lewada, wśród Rosjan poziom zaufania do prezydenta Władimira Putina wyniósł w styczniu br. 35 proc. W listopadzie 2017 roku było to 59 proc. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat wskaźnik spadł o 24 punkty procentowe.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Lewady opublikowano w środę. Sondaż został przeprowadzony w dniach 23 – 29 stycznia br., już po orędziu prezydenta Rosji przed parlamentem. W czasie swojego wystąpienia, które miało miejsce w połowie stycznia, Putin zaproponował zmiany w konstytucji oraz obiecał dodatkowe świadczenia socjalne.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki: Putin przebił wszystko, mówiąc, że Polska być może jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej

W trakcie prowadzenia sondażu respondentom zadawano pytanie otwarte, prosząc o wymienienie pięciu-sześciu nazwisk polityków lub działaczy, do których mają zaufanie. Władimir Putin został wskazany prze 35 procent respondentów. Kolejne miejsca zajęli ministrowie: obrony Siergiej Szojgu (19 proc.) i spraw zagranicznych Siergiej Ławrow (17 proc.). 22 proc. respondentów zadeklarowało, że „nie ufa nikomu”. 17 proc. nie miało sprecyzowanego zdania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem szefa Centrum Lewady Lwa Gudkowa, spadek o 24 pkt proc. od 2017 roku jest bardzo znaczący. Taką opinię wyraził Gudkow w rozmowie z dziennikiem „Wiedomosti”. Jego zdaniem pytanie otwarte, gdzie ankietowani nie widzą proponowanych odpowiedzi, daje dużo bardziej wymierne rezultaty.

Zobacz także: Dlaczego Putin atakuje Polskę? BBC tłumaczy

Sondaże Centrum Lewady pokazują jednak, że nie zmienia się poziom akceptacji działań Władimira Putina wśród rosyjskiego społeczeństwa. Utrzymuje się on na poziomie 67-70 proc.  W rozmowie z „Wiedomostiami” Gudkow stwierdził, że zaufanie dotyczy sfery socjalnej, zaś wskaźnik akceptacji działań dotyczy polityki zagranicznej. „Ocena działalności (prezydenta) w polityce zagranicznej jest wysoka, w wewnętrznej – stale się obniża” – wskazał Gudkow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Gudkowa spadek zaufania względem Putina jest spowodowany niezadowoleniem obywateli z aktualnej sytuacji gospodarczej w Rosji. W jego opinii Rosjanie wykazują także rozdrażnienie i zmęczenie osobą prezydenta.

www.levada.ru / wnp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz