Dlaczego Putin atakuje Polskę? ​BBC tłumaczy

Próba jakiegokolwiek podważania zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą jest traktowana w Rosji jako atak na samą Rosję – pisze w czwartek dla BBC rosyjski dziennikarz, Witalij Szewczenko, w artykule zatytułowanym „Dlaczego Putin jest zły na Polskę?”.

Przypomnijmy, że Władimir Putin ponownie skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, obarczającą na równi stalinowską Rosję i hitlerowskie Niemcy za wybuch II wojny światowej. Podczas międzynarodowej konferencji prasowej, prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział, że w 1939 r. „wojska radzieckie zajęły Polskę po tym, jak polski rząd stracił kontrolę nad terytorium i przebywał na granicy polsko-rumuńskiej”. Wcześniej „Polska sama uczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji”, zatem „zrobiła to samo” co ZSRR w 1939 r.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W odpowiedzi Instytut Pamięci Narodowej opublikował oświadczenie, w którym porównał „współczesną rosyjską propagandę” do „stalinowskich wzorców”. W podobnym tonie wypowiedział się polski MSZ. W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w trybie pilnym ambasadora Federacji Rosyjskiej. Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, na ręce Siergieja Andriejewa przekazano stanowczy sprzeciw wobec „insynuacji historycznych”, które w ostatnich dniach pod adresem Polski płynęły ze strony wysokich przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina. Po spotkaniu za pośrednictwem mediów między Przydaczem a Andriejewem doszło do ostrej wymiany zdań.

Na pytanie, dlaczego sprawa budzi tak wielkie emocje po stronie rosyjskiej, spróbował odpowiedzieć Witalij Szewczenko, rosyjski dziennikarz BBC. Stwierdził on, że „zwycięstwo ZSRR w drugiej wojnie światowej jest jednym z najbardziej czczonych filarów ideologii państwowej i obchodzi się je z wielką pompą od ponad 70 lat”.

Zdaniem Szewczenki przykładanie wielkiej wagi do tego wydarzenia jest dla Putina „legitymizacją ekspansjonistycznej polityki zagranicznej oraz traktowaniem współczesnego państwa rosyjskiego jako następcy imperium sowieckiego”. „Zatem próba podważania zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą jest traktowana w Rosji jako atak na samą Rosję” – podsumowuje.

Publicysta dodaje, że „oczywiście nie są to powody”, dla których Polska ma zaakceptować narrację uznawaną przez siebie jako fałszywą. Szewczenko zaznaczył, że temat II wojny światowej jest dla Polaków szczególnie wrażliwy, co potwierdza próba uchwalenia prawa penalizującego przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni nazistowskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / bbc.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Czy Rosja obecnie chce powtórzyć nieudany marsz do serca Europy z 1920 r. bo zaatakowała całą Europę a to cytaty:
  Obrzydliwa prowokacja Putina! Prezydent Rosji obraża pamięć ambasadora Lipskiego: „Był bydlakiem i antysemicką świnią”
  wPolityce.pl 24.12.2019
  Rosja wzięła na celownik także Czechy? „Absolutna bezczelność”; „Starają się zrobić bohaterów z lokajów nazistów”
  Ambasada Rosji we Francji zestawia niemiecki nazistowski reżim z Francją i Wlk. Brytanią mówiąc o „trzech reżimach zła z krwią milionów Sowietów na rękach”. Niewiarygodne jak można zapędzić się w kłamliwej propagandzie.

  Ale Putin nie zwariował, bo o pakcie Ribenttrop-Mołotow to Rosjanie nie pamiętają, tak samo jak o początku tego wszystkiego tzn.Rapallo.
  . Po zawarciu traktatu w Rapallo 16.04.1922 r. pomiędzy Niemcami i Rosją tak scharakteryzował tą sytuację Józef Piłsudski na posiedzeniu Rady Gabinetowej, 5 czerwca 1922 roku
  „Traktat w Rapallo powinien był zerwać resztę łusek z oczu – porozumienie rosyjsko-niemieckie zaszło tak daleko, że jest nie tylko faktem dokonanym, wspartym na doskonałą znajomość interesów stron obu, ale co więcej faktem nie do odrobienia.
  Istnieje sprzysiężenie rosyjsko-niemiecko-litewskie skierowane przeciwko Polsce.”