Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” skrytykował w piątek ostatnie słowa Władimira Putina o rzekomej współpracy Polski z III Rzeszą.

Prezydent Federacji Rosyjskiej oskarżył Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej poprzez zmowę z Hitlerem. Putin stwierdził, że pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany po licznych umowach, które Wielka Brytania, Francja i Polska zawarły z nazistowskimi Niemcami. Podkreślił również, że to pakt monachijski z 1938 r., utorował III Rzeszy drogę do II wojny światowej. „Związek Radziecki jako ostatni podpisał pakt o nieagresji z Hitlerem” – mówił podczas spotkania w Petersburgu z przywódcami krajów byłego Związku Radzieckiego.

Czytaj także: Dlaczego Putin atakuje Polskę? BBC tłumaczy

Zdaniem dziennikarza „FAZ” Friedricha Schmidta, „polskie wojsko co prawda zajęło Zaolzie po konferencji monachijskiej, ale próba przypisywania Polsce winy za rozpętanie II wojny światowej jest – w kontekście rozmiarów zbrodni Hitlera i Stalina – nieadekwatna i nieprzyzwoita”.

Jak czytamy, słowa Władimira Putina są odpowiedzią na rezolucję Parlamentu Europejskiego z 19 września br., w której na równi potępiono nazizm i stalinizm oraz skrytykowano Rosję za relatywizowanie paktu Ribbentrop-Mołotow. Schmidt zaznacza, że w związku z przypadającą w następnym roku 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej można spodziewać się zaostrzenia sporu. Prezydent Rosji zapowiedział już, że na napisze specjalny artykuł, w którym przedstawi „prawdziwe przyczyny wybuchu II wojny światowej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na oskarżenia władz Rosji, Instytut Pamięci Narodowej opublikował oświadczenie, w którym porównał „współczesną rosyjską propagandę” do „stalinowskich wzorców”. W podobnym tonie wypowiedział się polski MSZ. W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w trybie pilnym ambasadora Federacji Rosyjskiej. Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, na ręce Siergieja Andriejewa przekazano stanowczy sprzeciw wobec „insynuacji historycznych”, które w ostatnich dniach pod adresem Polski płynęły ze strony wysokich przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina. Po spotkaniu za pośrednictwem mediów między Przydaczem a Andriejewem doszło do ostrej wymiany zdań.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / faz.net

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  janusz123 :

  Cyrk. Niemcy krytykuja Rosjan. Zabili 26 mln ZSRR, masakrowali z bandersynami itp. szczekaja w dobrym nastroju. Zapomnieli o Berlinie 1945

  PIS ma problem. Milosc z bandersynami Swiatowy Kongres Zydów, Centrum Szymona Wiesenthala bedzie niszczyc. Trump do tego.
  PIS moze z kumplami UPA zniknac na zawsze z Polski

 2. Avatar
  Czeslaw :

  Rezolucja PE o odpowiedzialności ZSRR za wybuch II-ej w.ś. rozsierdziła Putina że zaatakował kłamliwie Polskę. Ta rezolucja niszczy mit o Wielkiej Wojnie Ojczyznianej i uderza w tożsamość rosyjską. A tych co Putin przestraszył uspokajam, nie ma się co bać tej Wielikiej Rosji. Otóż Rosja nigdy nas nie pokonała w starciu jeden na jeden. Rozbiory- to były trzy ówczesne mocarstwa, Zwyciężyliśmy w 1920 r. a w 1939 r to Rosja dołaczyła do III-ej Rzeszy a więc były dwa państwa na osamotnioną Polskę. Ale w początkach lat 90-ych ubiegłego wieku to nasza Solidarnośćść pod przewodnictwem klechów z kropidłami przegoniła Armię Czerwoną nie tylko z Polski ale i doprowadziła do rozpadu ZSRR.
  Obecnie wojna, to walka idei i gospodarki, jak na razie z Rosją wygrywamy: rezolucja PE o odpowiedzialności Rosji za wybuch II-ej w.ś., rozpad ZSRR, likwidacja monopolu na gaz rosyjski, eliminacja sportowców rosyjskich z rozgrywek sportowych za doping. Nie jesteśmy ratlerkiem a Rosja nie jest już mastifem.