Prezydent Francji chwalił przebieg rozmów z Władimirem Putinem w Petersburgu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który przebywa z wizytą w Rosji, wyraził zadowolenie ze swoich rozmów z Władimirem Putinem. Na wspólnej konferencji prasowej w Petersburgu nazwał je „bezpośrednimi, szczerymi i owocnymi”.

Jak podaje agencja AFP, przywódcy Francji i Rosji omawiali sytuację w Syrii, na Ukrainie oraz sprawę porozumienia nuklearnego z Iranem.

Putin i Macron skomentowali także odwołanie szczytu pomiędzy Donaldem Trumpem a Kim Dzong Unem. Putin wyraził żal z tego powodu, a Macron wyraził nadzieję, że strony powrócą do dialogu. Obaj byli zgodni także w przypadku umowy nuklearnej JCPOA z Iranem – prezydenci potwierdzili, że ich kraje uznają umowę za obowiązującą. Macron dodawał, że jego zdaniem umowę powinno się uzupełnić, m.in. o ustalenia odnośnie okresu po 2025 roku.

Prezydent Francji powiedział Putinowi, że najbliższe miesiące będą kluczowe dla rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Za konieczne uznał wypełnienie porozumień w Mińsku. Wspomniał, że wkrótce kwestia Ukrainy będzie omawiana w formacie normandzkim.

Doskonale zdaję sobie sprawę z niezastąpionej roli Rosji w rozwiązywaniu problemów międzynarodowych – podkreślał prezydent Francji. – Jednocześnie uważam, że Rosja musi szanować nasze interesy i interesy naszych partnerów. – dodawał.

Podczas wizyty Macrona ministrowie obu krajów podpisali szereg umów gospodarczych. Jedną z najważniejszych była umowa o zwiększeniu wkładu francuskiej firmy energetycznej Total w projekty skraplania gazu ziemnego z Arktyki wspólnie z rosyjską firmą Novatek do kwoty 2,5 mld dolarów.

Macron przyjechał do Rosji zaledwie tydzień po kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jak zauważa AFP, wizyty mają związek z wycofaniem się USA z umowy nuklearnej z Iranem. Agencja cytuje opinię jednego z ekspertów, który zauważył, że kraje zachodnie zdały sobie sprawę, że dialog z Putinem jest „nieunikniony” dla ocalenia umowy JCPOA.

W programie wizyty Macrona w Rosji przewidziane jest jeszcze jego wystąpienie na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Macron rozmawiał z Putinem nt. porozumienia nuklearnego z Iranem

Kresy.pl / AFP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    I proszę – Francuzi zrobią kasę zaś kundle warszawskie nadal będą usłużnie obszczekiwały rosyjskiego misia. Ale co tam, stać nas! Przecież najważniejsza jest ukradlina i miraże jakiegoś Trójmorza, oczywiście z przewodnią rolą hegemona zza Wody.