Emmanuel Macron chce przekonać Donalda Trumpa do pozostania przy umowie nuklearnej z Iranem. Rozmawiał o tym telefonicznie z Władimirem Putinem.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonił w poniedziałek do prezydenta Rosji Władimira Putina. Tematem rozmowy było porozumienie nuklearne z Iranem (JCPOA). – podała agencja TASS powołując się komunikat Kremla.

Według TASS Macron opowiedział Putinowi o efektach jego wizyty w USA, z naciskiem na sprawę umowy z Iranem. „Prezydenci Rosji i Francji wezwali do zachowania porozumienia [JCPOA] i jego pełnego wdrożenia” – brzmi komunikat służby prasowej rosyjskiego prezydenta.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Macron zamierza przekonać prezydenta USA Donalda Trumpa do niewypowiadania umowy JCPOA i w tej sprawie dzwonił do Putina. Według źródeł we francuskiej dyplomacji, strona rosyjska pozytywnie odpowiedziała na stanowisko Paryża.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni prezydent USA ma zdecydować, czy przywrócić sankcje USA wobec Iranu, co oznaczałoby zerwanie porozumienia. Trump od dawna jest krytykiem JCPOA, a ostatnio namawiał prezydenta Francji do zmiany stanowiska w tej kwestii na krytyczne. Pod jego wpływem Macron podczas wizyty w Białym Domu mówił o potrzebie zawarcia nowego porozumienia z Iranem, które powinno dotyczyć trzech dodatkowych elementów: programu rakiet balistycznych Iranu, jego wpływu na sytuację na Bliskim Wschodzie oraz tego, co stanie się po roku 2025, kiedy zgodnie z obowiązującym porozumieniem Iran będzie mógł stopniowo wznowić część swojego programu nuklearnego. Obowiązujący układ francuski prezydent nazwał „pierwszym filarem” ewentualnego szerszego porozumienia.

Dwa dni temu prezydent Francji, premier Wielkiej Brytanii i kanclerz Niemiec ustalili, że porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu jest najlepszym sposobem na powstrzymanie Teheranu przed wejściem w posiadanie broni nuklearnej.

Wcześniej prezydent Iranu wykluczył możliwość renegocjacji porozumienia JCPOA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Netanjahu: Iran kłamał ws. broni jądrowej

Kresy.pl / PAP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz