Rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier W. Brytanii Theresa May uzgodnili, iż USA nie powinny podejmować jednostronnych działań handlowych przeciw UE.

Podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej europejscy przywódcy uzgodnili, że Unia Europejska jest gotowa bronić interesów swoich członków przed wszelkimi karnymi cłami amerykańskimi w ramach wielostronnego ładu handlowego – ogłosił rzecznik Steffen Seibert.

USA wprowadziły w marcu 25-procentowe cło na stal i 10-procentowe na aluminium, jednak do 1 maja zwolniły z nich Unię Europejską. Prezydent Donald Trump ma jeszcze podjąć decyzję, czy UE zostanie zwolniona na stałe.

CZYTAJ TAKŻE: UE będzie wyłączona z amerykańskich ceł na stal i aluminium

Przywódcy poruszyli również temat Iranu. Kancelaria premier May przekazała, że w czasie rozmowy telefonicznej przywódcy uzgodnili, iż porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu jest najlepszym sposobem na powstrzymanie Teheranu przed wejściem w posiadanie broni nuklearnej.

Przywódcy zgodzili się także, że porozumienie z Iranem może rozszerzone o zakaz prac nad rakietami balistycznymi, jak również sprawę postępowania po wygaśnięciu umowy oraz kwestię destabilizujących ich zdaniem działań Iranu w regionie.

May, Macron i Merkel porozumieli się również w sprawie kontynuacji ścisłej współpracy pomiędzy sobą i ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie podejścia do wyzwań, jakie stanowi Iran.

Agencja Reutera zauważa, że prezydent USA Donald Trump w przyszłym miesiącu zdecyduje, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump jest krytykiem porozumienia z Iranem z 2015 roku, które znosiło niektóre sankcje zachodnie w zamian za ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply