Rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier W. Brytanii Theresa May uzgodnili, iż USA nie powinny podejmować jednostronnych działań handlowych przeciw UE.

Podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej europejscy przywódcy uzgodnili, że Unia Europejska jest gotowa bronić interesów swoich członków przed wszelkimi karnymi cłami amerykańskimi w ramach wielostronnego ładu handlowego – ogłosił rzecznik Steffen Seibert.

USA wprowadziły w marcu 25-procentowe cło na stal i 10-procentowe na aluminium, jednak do 1 maja zwolniły z nich Unię Europejską. Prezydent Donald Trump ma jeszcze podjąć decyzję, czy UE zostanie zwolniona na stałe.

CZYTAJ TAKŻE: UE będzie wyłączona z amerykańskich ceł na stal i aluminium

Przywódcy poruszyli również temat Iranu. Kancelaria premier May przekazała, że w czasie rozmowy telefonicznej przywódcy uzgodnili, iż porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu jest najlepszym sposobem na powstrzymanie Teheranu przed wejściem w posiadanie broni nuklearnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przywódcy zgodzili się także, że porozumienie z Iranem może rozszerzone o zakaz prac nad rakietami balistycznymi, jak również sprawę postępowania po wygaśnięciu umowy oraz kwestię destabilizujących ich zdaniem działań Iranu w regionie.

May, Macron i Merkel porozumieli się również w sprawie kontynuacji ścisłej współpracy pomiędzy sobą i ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie podejścia do wyzwań, jakie stanowi Iran.

Agencja Reutera zauważa, że prezydent USA Donald Trump w przyszłym miesiącu zdecyduje, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump jest krytykiem porozumienia z Iranem z 2015 roku, które znosiło niektóre sankcje zachodnie w zamian za ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego.

Kresy.pl / interia.pl

Merkel, Marcon i May uzgodnili wspólny kurs wobec USA
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz