Prezydent Donald Trump uważa, że w trakcie trzydniowej wizyty Emmanuela Macrona w USA, zdołał przekonać prezydenta Francji do amerykańskiego stanowiska ws. Iranu i porozumienia nuklearnego z tym krajem.

Trump uważa, że “spogląda, jak sądzę, na Iran inaczej, niż zanim wszedł do Biura Owalnego”. W wywiadzie dla telewizji Fox w czwartek, prezydent podkreślił, że Macron “rozumie moje stanowisko względem Iranu”.

Oficjalnie, Macron przebywał w Waszyngtonie m.in po to, aby przekonać Trumpa do nie naruszania porozumienia nuklearnego z Iranem. Podczas przemówienia w Kongresie, francuski prezydent oświadczył, że Francja nie zamierza zrywać wynegocjowanego w 2015 roku porozumienia z Teheranem (JCPOA).

Macron powiedział, zanim opuścił Waszyngton w środę, że spodziewa się, iż Trump wycofa się z umowy “z powodów politywki wewnętrznej”.

Wcześniej Donald Trump wielokrotnie groził, że USA z dniem 12. maja br. wypowiedzą układ z Iranem, o ile USA i strona europejska nie skorygują tego, co uważa on za poważne wady tego porozumienia.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani kwestionował w środę prawomocność stanowiska prezydentów USA i Francji. „Razem z przywódcą europejskiego kraju mówią: Chcemy decydować o porozumieniu osiągniętym przez siedem stron. Po co? Jakim prawem?” – pytał Rouhani.

Także w środę za pozostaniem przy obecnym porozumieniu opowiedziała się szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i władze Kremla.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Iran grozi “energicznym” wznowieniem wzbogacania uranu w przypadku zerwania JCPOA przez USA

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu w zamian za rezygnację Teheranu z zamiaru uzyskania broni jądrowej.

Kresy.pl / Associated Press

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply