O konsekwencjach zerwania przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif.

Zarif oświadczył podczas rozmowy z dziennikarzami w Nowym Jorku, że Iran nie dąży do zdobycia bomby atomowej, ale „prawdopodobna” reakcja Teheranu na wycofanie się z USA polegałaby na wznowieniu produkcji wzbogaconego uranu.

„Ameryka nigdy nie powinna była obawiać się, że Iran wyprodukuje bombę nuklearną, ale będziemy energicznie dążyli do wzbogacenia naszego systemu nuklearnego” – powiedział.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

12 maja minie termin, do którego, według żądania prezydenta Donalda Trumpa, europejscy sygnatariusze Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania (JCPOA) mają „poprawić” wadliwe w opinii Trumpa porozumienie. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie z reprezentanem Departamentu Stanu, Bryanem Hookerem.

Zarif powtórzył słowa irańskiego prezydenta, że Waszyngton będzie żałować swojej decyzji o zerwaniu porozumienia. „Jeżeli decyzja nadejdzie od prezydenta Trumpa, aby oficjalnie wycofać się z porozumienia, wówczas Iran podejmie decyzje, które zostały przewidziane w JCPOA i poza JCPOA” – podkreślił Zarif.

Stwierdził również, że europejscy sygnatariusze muszą naciskać na Trumpa, aby ten zachował porozumienie i utrzymał wiarygodność Stanów Zjednoczonych w negocjacjach międzynarodowych.

Temat JCPOA będzie obecny podczas rozmów prezydenta Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa w Waszyngtonie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 52 ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego apeluje do Trumpa: nie anulować porozumienia nuklearnego z Iranem

Kresy.pl / Times of Israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz