Wojna w Syrii, porozumienie z Iranem oraz amerykańskie cła na europejskie towary – to mogą być główne tematy rozmów Trumpa i Macrona.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który dzisiaj rozpocznie państwową wizytę w USA, wezwał w niedzielę Donalda Trumpa do pozostania przy porozumieniu nuklearnym z Iranem. Zdaniem Macrona w tej sprawie „nie ma planu B” – pisze agencja AP.

Macron w wypowiedzi dla programu telewizyjnego „Fox News Sunday” zgodził się, że porozumienie ograniczające ambicje nuklearne Iranu z 2015 roku (JCPOA ) jest niedoskonałe, jednak zasugerował, że nie ma dla niego alternatywy. „Co macie jako lepszą opcję?” – pytał.

AP przypomniała, że Donald Trump zapowiedział, że USA z dniem 12. maja wypowiedzą układ z Iranem o ile USA i strona europejska nie skorygują tego, co uważa on za poważne wady tego porozumienia.

Macron mówił także o swojej niezgodzie na nowe cła nałożone przez Trumpa na europejskie towary, które wejdą w życie od 1. maja br. „Nie robi się wojny celnej ze swoimi sojusznikami” – przestrzegał.

Macron zamierza poruszyć sprawę ceł podczas swojej podróży do USA. Francuski prezydent będzie także namawiał Trumpa do niewycofywania amerykańskich sił z Syrii – pisze AP.

PRZECZYTAJ: Macron przekonał Trumpa do pozostania w Syrii? Biały Dom nie potwierdza

Przypomnijmy, że Trump wielokrotnie obiecywał wycofanie USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, nazywając je „najgorszą transakcją w historii”. Stanowisko Trumpa w tej kwestii miało być jednym z powodów zdymisjonowania Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i zastąpienia go przez bardziej antyirańskiego Mike’a Pompeo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu. Podczas kampanii wyborczej w 2016 roku Trump ostro skrytykował porozumienie z Teheranem, nazywając je najgorszą umową, jaką USA kiedykolwiek podpisały. 12. stycznia br. Biały Dom ogłosił, że prezydent USA Donald Trump po raz kolejny i, jak zaznaczono, ostatni wstrzymał na 120 dni możliwość ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Kresy.pl / AP/Washington Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz