Komunikat Białego Domu nie potwierdza, by Macronowi udało się przekonać Trumpa do pozostawienia wojsk w Syrii.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że USA wciąż mają zamiar wycofać się z Syrii tak szybko jak to możliwe. Oświadczenie amerykańskich władz nastąpiło wkrótce po wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który powiedział w nim, że przekonał Trumpa do pozostawienia wojsk w Syrii.

Dziesięć dni temu prezydent Trump powiedział, że USA mają obowiązek wycofać się z Syrii. – mówił w niedzielę Macron w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFMTV. – Zapewniam was, że przekonałem go, że jest konieczne pozostanie [tam] przez długi czas. – dodał. Prezydenci obu krajów rozmawiali telefonicznie w sobotę przed dokonaniem uderzenia na cele w Syrii.

Słów Macrona nie potwierdziło oświadczenie Sarah Sanders. – Misja Stanów Zjednoczonych nie uległa zmianie – prezydent jasno stwierdził, że chce, aby siły zbrojne USA wróciły do domu tak szybko, jak to możliwe – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu dodając, że USA są zdeterminowane, by zniszczyć ISIS. Jednocześnie Sanders przekazała, iż USA oczekują od swoich zagranicznych partnerów wzięcia większej militarnej i finansowej odpowiedzialności za „zabezpieczenie” tego regionu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od końca marca br. z Białego Domu płyną sprzeczne sygnały odnośnie woli szybkiego wycofania wojsk z Syrii. Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział 29. marca w Ohio, że w najbliższym czasie wojska USA wycofają się z Syrii, ponieważ to już czas aby „pozwolić innym zająć się sytuacją”. Wolę wyjścia z Syrii Trump potwierdził 3. kwietnia na konferencji prasowej z przywódcami z państw bałtyckich. „Chcę wyjść. Chcę zabrać te wojska do domu. 17 bilionów dolarów zmarnowanych na Bliskim Wschodzie w ciągu ostatnich 17 lat, nic z tego nie mamy (…) oprócz śmierci i zniszczenia. To okropne. ” – mówił Trump. Jednak już dwa dni później Reuters informował, powołując się na źródła w Białym Domu, że Trump zgodził się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by amerykańscy żołnierze pozostali w Syrii „trochę dłużej”, tak aby doszło do pokonania Państwa Islamskiego.

Kresy.pl / PAP / CNBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz