Emerytowani amerykańscy oficerowie wojskowi, członkowie Kongresu i byli ambasadorzy USA znaleźli się wśród 52 amerykańskich ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego, którzy podpisali w poniedziałek list otwarty, w którym wezwali prezydenta Donalda Trumpa, aby nie anulował międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA).

Jak piszą autorzy: “Powstrzymywanie Iranu przed zdobyciem broni jądrowej jest istotnym celem bezpieczeństwa narodowego USA. Wielostronne porozumienie nuklearne z Iranem, Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA), gwarantuje, że jeśli Iran będzie nadal stosować się do niego, nie może nabyć broni jądrowej przez co najmniej 13 lat, po czym strony mogą wdrożyć dalsze porozumienie lub mieć swobodę w przyjmowaniu innych podejść w celu zatrzymania Iranu przy swoich zobowiązanich z JCPOA, tak, by nigdy nie nabył broni jądrowej. Porozumienie z Iranem nie gwarantuje, że Iran będzie bez broni jądrowej na stałe, ale stanowi ważny pierwszy krok w kierunku osiągnięcia ważnego długoterminowego celu USA i podstawy, na której można będzie osiągnąć dalszy postęp”.

List zwraca uwagę, że utrzymanie JCPOA leży również w interesie sojuszników na Bliskim Wschodzie i służy sprawie nieproliferacji broni masowego rażenia. “Zobowiązanie do bycia w pełnej zgodności z JCPOA nie powinno uniemożliwiać USA i sojusznikom konfrontowanie Iranu, jeśli jest to konieczne, aby umożliwić rozwiązanie polityczne w Syrii, krajową stabilizację i integralność terytorialną Iraku oraz pokojowe rozwiązanie wojny w Jemenie. Amerykańska strategia musi zagwarantować, że Iran nie będzie dysponował bronią nuklearną i że ani Izrael, ani państwa Zatoki Perskiej nie będą zagrożone przez Iran, ani przez sojuszników Iranu, takich jak Hezbollah” – zaznaczają eksperci.

Trump musi w najbliższych dniach zdecydować, czy nałożyć ponownie sankcje na Iran, które zostały zniesione na mocy JCPOA w 2015 roku.

Pod listem podpisali się m.in były dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i CIA gen. Michael Hayden, były sekretarz skarbu w administracji George’a W. Busha Paul O’Neill i admirał Eric Olson, były dowódca amerykańskich sił specjalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Byli pracownicy służb specjalnych do Trumpa: Iran nie jest wiodącym sponsorem terroryzmu

Kresy.pl / The National Interest

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply