Austriacki rząd planuje obniżenie zasiłków dla dzieci imigrantów pracujących w tym kraju. Plan uderzy także w licznych w Austrii imigrantów z Polski.

Nowy rząd Sebastiana Kurza chce obniżyć zasiłki pobierana na dzieci imigrantów pozostające w ich kraju pochodzenia w takich sposób, by ich wysokość była odnoszona do kosztów życia w tych krajach. „Super Express” cytuje we wtorek słowa Kurza – „niesprawiedliwością jest, jeśli dwójka dzieci mieszka przykładowo w Rumunii, a ich rodzice otrzymują ok. 300 euro miesięcznie na pociechy, które nie mieszkają nawet w Austrii”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6508.82 PLN    (29.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisze portal gazety nowy kanclerze liczy, że dzięki takiej reformie świadczeń socjalnych dla imigrantów budżet Austrii zaoszczędzi nawet 100 mln euro rocznie. Kurz twierdzi przy tym, że jego plan nie łamie prawa Unii Europejskiej. Jednak rzeczniczka Komisji Europejskiej zapowiedziała już, że przyjrzy się zmianie austriackich przepisów. W przeszłości KE wywarła skuteczną presję na Niemcy by wycofały się z podobnej reformy polityki socjalnej.

Obecnie Austria wydaje na świadczenia na dzieci migrantów pozostające w ich państwach pochodzenia 273 mln euro (dane za rok 2016). Według „Super Expressu” miesięczne wsparcia na dziecko to około 114 euro miesięcznie. W Austrii mieszka ponad 50 tys. Polaków.

superbiz.se.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz