Minister transportu Badenii-Wirtembergii Winfried Hermann z partii Zielonych jest zdania, że zbyt jednostronnie postrzegane są role Rosji i Zachodu. Uważa, że nie tylko Rosja jest „wojownicza” i „zła”, a interwencje USA zamiast pokoju i demokracji przyniosły wiele zniszczeń. Agencja DPA dotarła do jego pracy dotyczącej wojny.

Hermann napisał w poświęconej wojnie pracy, że „konflikty zbrojne i zaangażowania wojenne ostatnich 30 lat nie uzasadniają obrazu, że tylko Rosja jest 'wojownicza’ i 'zła’ w wielokrotnym dochodzeniu swoich interesów za pomocą siły militarnej”. „Szczególnie interwencje USA przyniosły wiele zniszczeń zamiast pokoju i demokracji” – napisał autor, cytowany przez PAP w niedzielę.

Niemiecki polityk pisze, że Rosja prowadzi brutalne wojny z naruszeniem prawa międzynarodowego od rozpadu ZSRR, z udowodnionymi zbrodniami wojennymi w rzekomych strefach interesów Rosji, m.in. Czeczenii, Gruzji i Syrii. Uważa jednak, że USA – przy wsparciu NATO i Europy Zachodniej, w tym samym okresie interweniowały „ze skoncentrowaną siłą militarną i częściowo także z naruszeniem prawa międzynarodowego w Iraku, Jugosławii, Kosowie, Afganistanie itd.”.

Hermann krytykuje „niewykorzystane szanse na pokój” po upadku Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Jego zdaniem ekspansja NATO na Wschód zaprzepaściła szansę na nową „architekturę bezpieczeństwa z kontrolą broni i rozbrojeniem, która uwzględnia także interesy byłych państw radzieckich i Rosji”.

Zobacz także: Niemcy: Lewica chce rozmawiać z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2

Do opinii niemieckiego polityka odniósł się były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. „Zamiast relatywizować obrzydliwe zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie, powinien pan raczej martwić się o przepełnione pociągi regionalne” – napisał Melnyk na Twitterze.

Zobacz także: Szefowa komisji obrony Bundestagu krytykuje Urząd Kanclerski za spowalniane dostaw broni na Ukrainę

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz