W sobotę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 39 cudzoziemców. Nielegalni imigranci mieli rosyjskie wizy – informuje Straż Graniczna.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w sobotę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 39 cudzoziemców. Byli to obywatele Armenii, Turcji, Kenii, Erytrei. Wszystkie osoby zatrzymano. Cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy – dodaje SG w swoich mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że w miejscowości Pobondzie (gmina Rutka-Tartak) funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 32-letniego obywatela Uzbekistanu, który w swoim aucie przewoził 5 obywateli Iraku.

Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium RP, nielegalnie przekroczyli granicę polsko-litewską.

W czwartek funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG ujawnili 27 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski na odcinku granicy z Białorusią. 13-osobowa grupa migrantów nielegalnie przekroczyła granicę przez rozlewiska rzeki.

Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę pochodzili między innymi z: Konga, Kamerunu, Somalii, Gwinei. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Lipsku i Narewce. Funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży ujawnili 13-osobową grupę cudzoziemców, która nielegalnie przekroczyła granicę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa.

Przypomnijmy, że w lipcu rozbito transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów-obywateli państw Bliskiego Wschodu z Białorusi do krajów Europy Zachodniej.

Funkcjonariusze SG działali w ramach powołanej w lutym 2022 r. przez Europol operacyjnej grupy zadaniowej (OTF) Flow. W jej skład wchodzili przedstawiciele służb z Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Polski. Ta specjalna grupa operacyjna została utworzona w celu wsparcia organów krajowych w zwalczaniu zwiększonej działalności w zakresie przemytu migrantów z Białorusi do UE.

Wspólne działania służb polskich i zagranicznych przeprowadzono w środę 13 lipca br. w ramach tzw. Common Action Day, symultanicznie w kilku państwach członkowskich UE. W ich wyniku zatrzymano 10 osób w Polsce oraz jedną w Wielkiej Brytanii na podstawie niemieckiego nakazu. Łącznie przeszukano 28 miejsc (22 w Polsce , 4 na Litwie i 2 w Niemczech). W ramach przeszukań zatrzymano sprzęt elektroniczny, różne dokumenty, dowody przekazania pieniędzy i gotówkę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz