„Rasistowska dyskryminacja” jest niezgodna z wartościami UE – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej. Media zwracają uwagę, że najwyraźniej zareagowała w ten sposób na kontrowersyjne wystąpienie premiera Węgier.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie opublikowanym przez słowacki portal informacyjny aktuality.sk, że “wszystkie kraje członkowskie, w tym Węgry, zobowiązały się do przestrzegania uniwersalnych wspólnych wartości”. Deutsche Welle zwraca uwagę, że choć szefowa KE nie wymieniła z nazwiska węgierskiego premiera Viktora Orbana, najwyraźniej odniosła się do jego niedawnego, kontrowersyjnego przemówienia.

Stwierdziła, że wspólne wartości Unii Europejskiej „nie podlegają negocjacjom”. „Rasowa dyskryminacja ludzi oznacza deptanie tych wartości” – dodała.

„UE powstała w oparciu o zasady równości, tolerancji, uczciwości i sprawiedliwości” – powiedziała.

Wcześniej rzecznik KE mówił w związku z wystąpieniem Orbana, że ​​KE nigdy nie komentuje wypowiedzi europejskich polityków.

Przypomnijmy, że w lipcowym przemówieniu premier Węgier Viktor Orbán przekonywał że kraje, w których mieszają się rasy, „nie są już narodami”. „My [Węgrzy] nie jesteśmy rasą mieszaną… i nie chcemy stać się rasą mieszaną” – mówił.

Zobacz także: Morawiecki: drogi Polski i Węgier rozeszły się

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply