Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif wezwał Niemcy, Francję i Wielką Brytanię do przeciwstawienia się „amerykańskiemu terroryzmowi gospodarczemu”, jeśli chcą „pełnej realizacji porozumienia nuklearnego” – poinformował portal Middle East Monitor w sobotę.

Jak poinformował w sobotę portal Middle East Monitor, irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif wezwał europejskie kraje do przeciwstawienia się “amerykańskiemu terroryzmowi gospodarczemu”.

Zobacz też: Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł Bahrajn przed “ostrą zemstą”. Powód – normalizacja stosunków z Izraelem

Zarif napisał na Twitterze: „Iran odrzuca broń nuklearną z powodów religijnych i strategicznych”, zauważając, że są one „znacznie ważniejsze niż jakakolwiek umowa”.

„Ale jeśli trzy kraje europejskie (Wielka Brytania, Niemcy i Francja) chcą w pełni wdrożyć środki budowy zaufania i zwiększonej przejrzystości zapewniane przez wspólny kompleksowy plan działania, muszą odrzucić terroryzm gospodarczy Stanów Zjednoczonych, tak jak odrzuciły jego destrukcyjny krok w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – dodał.

W dniu 10 września 2020 roku Wielka Brytania, Niemcy i Francja wezwały Iran do „Wypełnienia zobowiązań jądrowych i utrzymania i wspólnego kompleksowego planu działania”.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab spotkał się w czwartek w Kent ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji Heiko Maasem i Jean-Yvesem Le Drianem. Po spotkaniu Raab ogłosił na Twitterze, że na spotkaniu ustalono, że Iran nie powinien posiadać broni jądrowej i stwierdził, że Iran powinien dotrzymać obietnic nuklearnych i utrzymać wspólny kompleksowy plan działania, podkreślając swoją determinację, aby pociągnąć go do odpowiedzialności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W innym  wpisie w mediach społecznościowych szef MSZ Iranu zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone naciskają na zatrzymanie kupowania sprzętu i budowy pocisków, a same wydają sto miliardów dolarów na międzykontynentalne rakiety balistyczne.

Zobacz też: Iran jest gotowy zapłacić pełne odszkodowanie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego

Kresy.pl/Middle East Monitor

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Jak to jest z tymi sankcjami gospodarczymy, jak to się ma do przepisów o wolnym handlu. Jak to jest z tą “równością” jedni mogą posiadać broń nuklearną a inni nie, nawet zbroić się nie wolno. Przypomina mi to nasze czasy przedrozbiorowe gdzie narzucano nam ilość wojska które mogliśmy mieć