Rosja wysyła spadochroniarzy na ćwiczenia wojskowe na Białorusi

Rosja wyśle żołnierzy ze swojej pskowskiej dywizji spadochroniarzy na Białoruś na wspólne ćwiczenia wojskowe, które rozpoczną się w poniedziałek – podała agencja prasowa Reuters powołując się na informacje rosyjskiego MON.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, pskowska dywizja spadochroniarzy wyśle swoich żołnierzy na Białoruś na wspólne ćwiczenia wojskowe „Słowiańskie Braterstwo”.

Zobacz też: Kolejne incydenty nad wodami Bałtyku i Morza Barentsa

Ćwiczenia odbywają się w obliczu napięć na Białorusi, kiedy prezydent Aleksander Łukaszenko stoi w obliczu fali publicznego gniewu z powodu wyborów w zeszłym miesiącu, które jak twierdzą jego przeciwnicy zostały sfałszowane. Protesty wystawiły na próbę lojalność jego siły bezpieczeństwa.

Wspólne ćwiczenia wojskowe „Słowiańskie Braterstwo” mają trwać od 14 do 25 września, podało ministerstwo obrony, dodając, że rosyjscy spadochroniarze wrócą do Rosji po ich zakończeniu.

„Zgodnie z Planem działalności międzynarodowej na 2020 rok, w dniach 14-25 września w Republice Białorusi odbędą się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia taktyczne „Słowiańskie Braterstwo”, które odbywają się corocznie od 2015 roku” oświadczyło ministerstwo.

Jak poinformowało ministerstwo, decyzja o przeprowadzeniu ćwiczeń zapadła jeszcze w październiku 2019 roku. W trakcie ćwiczeń spadochroniarze będą ćwiczyć zagadnienia usprawnienia współpracy przy realizacji zadań taktycznych.

Siły rosyjskie dotrą na Białoruś koleją. W spotkaniu weźmie udział około 300 rosyjskich żołnierzy oraz blisko 70 jednostek bojowych i specjalnego wyposażenia powietrznodesantowej dywizji szturmowej – poinformowało ministerstwo.

Zobacz też: Rosja planuje zmodernizować wszystkie czołgi T-72 do najnowszego standardu T-72 B3M

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, minister obrony Serbii Aleksandar Vulin poinformował, że ze względu na naciski Unii Europejskiej w sprawie odwołania wspólny ćwiczeń wojskowych z Białorusią, Serbia zawiesza wszystkie międzynarodowe ćwiczenia na pół roku.

Służba prasowa Ministerstwa Obrony cytuje Vulina, mówiącego, że Serbia znajduje się pod silną i niezasłużoną presją ze strony Unii Europejskiej i nie będzie uczestniczyć w żadnych wspólnych działaniach wojskowych z NATO, OUBZ, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Chinami ani Unią Europejską przez najbliższe sześć miesięcy.

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz