Unia Europejska zażądała od Belgradu odmowy udziału w zbliżających się ćwiczeniach wojskowych na Białorusi. W odpowiedzi rząd Serbii podjął decyzję o zamrożeniu wszystkich ćwiczeń wojskowych ze wszystkimi krajami na sześć miesięcy – poinformował w środę minister obrony Serbii Aleksandar Vulin.

Jak podała w środę rosyjska agencja prasowa Tass, minister obrony Serbii Aleksandar Vulin poinformował, że ze względu na naciski Unii Europejskiej w sprawie odwołania wspólny ćwiczeń wojskowych z Białorusią, Serbia zawiesza wszystkie międzynarodowe ćwiczenia na pół roku.

Zobacz też: Kolejne testy nowego serbskiego systemu artylerii rakietowej M18 Oganj [+VIDEO]

Służba prasowa Ministerstwa Obrony cytuje Vulina, mówiącego, że Serbia znajduje się pod silną i niezasłużoną presją ze strony Unii Europejskiej i nie będzie uczestniczyć w żadnych wspólnych działaniach wojskowych z NATO, OUBZ, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Chinami ani Unią Europejską w najbliższym czasie przez sześć miesięcy.

Serbski kontyngent wojskowy miał wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych Bractwo Słowiańskie 2020 na Białorusi w dniach 10-15 września. Po raz pierwszy trójstronne ćwiczenia odbyły się w Rosji w 2015 r. Serbia gościła je w listopadzie 2016 roku w czerwcu 2017 roku odbyły się na Białorusi, a w 2018 r. ponownie w Rosji.

Zobacz też: Kolejne incydenty nad wodami Bałtyku i Morza Barentsa

W piątek minister obrony Aleksandar Vulin spotkał się na poligonie Alabino pod Moskwą z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej, generałem armii Siergiejem Kużugietowiczem Szojgu. Minister Vulin przebywał z wizytą w Federacji Rosyjskiej na zaproszenie rosyjskiego ministra obrony.

Ministrowie Vulin i Szojgu rozmawiali o współpracy w dziedzinie obronności i jej dalszym wzmacnianiu. Zdaniem serbskiej strony współpraca od 2012 roku wykazuje tendencję wzrostową i rozwija się zgodnie z deklaracją o partnerstwie strategicznym podpisaną w 2013 roku przez Prezydentów i Naczelnych Dowódców Aleksandara Vučicia i Władimira Putina. Ministrowie Vulin i Szojgu zgodzili się, że współpraca w dziedzinie obronności jest na historycznym szczycie i nigdy nie była bogatsza.

“Dziś miałem zaszczyt przekazać pozdrowienia Najwyższego Dowódcy Serbskich Sił Zbrojnych ministrowi Szojgu i poinformować go o wynikach rozmów prowadzonych w Waszyngtonie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że prezydent Vučić najlepiej reprezentuje państwo serbskie i zadbaliśmy o to, aby kwestia niepodległości Kosowa nie była w żaden sposób poruszana” – poinformował po spotkaniu minister Vulin.

“Minister Szojgu jest prawdziwym przyjacielem Republiki Serbii. Pokazuje, że na każdym kroku zapisy Wojskowo-Technicznego Porozumienia podpisanego przez Naczelnych Dowódców Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Serbskich Sił Zbrojnych – prezydentów Putina i Vučicia są realizowane dokładnie tak, jak zaplanowano, terminowo i zgodnie z wcześniej osiągniętymi porozumieniami – przekonywał minister Vulin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister Vulin wyraził zadowolenie z dziesiątego spotkania z ministrem Szojgu od początku swojej kadencji, oceniając spotkanie jako nowy impuls i konkretny wkład w rozwój i zacieśnienie współpracy, zwłaszcza w dziedzinie obronności.

Zobacz też: Rosja planuje zmodernizować wszystkie czołgi T-72 do najnowszego standardu T-72 B3M

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply