Wszystkie podstawowe czołgi T-72, które służą w rosyjskiej armii, zostaną zmodernizowane do najnowszego standardu T-72 B3M – poinformował resort obrony Federacji Rosyjskiej.

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu poinformował pod koniec Forum Wojskowo-Technicznego Army-2020, że planowana jest modernizacja wszystkich podstawowych czołgów T-72 do najnowszego standardu T-72 B3M. Szef rosyjskiego resortu obrony nie określił terminu modernizacji – podał w niedzielę portal “Kommiersant”.

“Pojawiła się modyfikacja T-72B3M, która nie jest gorsza pod względem właściwości technicznych, a pod pewnymi względami nawet przewyższa współczesne zagraniczne czołgi. Ministerstwo Obrony planuje zmodernizować wszystkie czołgi T-72 będące w służbie do nowego standardu” – oświadczył szef rosyjskiego ministerstwa obrony.

Do końca roku rosyjska armia ma otrzymać ponad 120 zmodernizowanych czołgów T-72 B3M, które w tym roku trafiły też na Białoruś. Chodzi o wersje znacząco zmodernizowane pod względem bojowym i mobilnym. Posiadają nowe silniki o mocy 1130 KM, czyli o blisko 300 KM więcej niż w T-72 B3, a także lepszą ochronę przed amunicją kumulacyjną. Poprawiono też system uzbrojenia.

Warto przypomnieć, że gen. Waldemar Skrzypczak zaznaczał w komentarzu dla portalu Kresy.pl, że Rosjanie dokonują głębokiej modernizacji swoich czołgów T-72:

– Wynika, że te rozwiązania, które oni stosują u siebie są skuteczne, m.in. na potencjalnym froncie dla nich zachodnim, czyli w Europie Wschodniej. Modernizacje T-72 są głębokie i bardzo podnoszą walory tego czołgu.

Przeczytaj: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjski resort obrony informował także w maju, że do wojsk lądowych trafi ponad 60 bojowych wozów piechoty BMP-2M Bierieżok. To zmodernizowane wozy z dwumiejscowym przedziałem bojowym, przypominającym klasyczną wieżę tego typu pojazdów, ale posiadającą nowy system uzbrojenia. Dotyczy to nowego celownika z niezależnym systemem stabilizacji, dalmierza laserowego oraz systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych.

kommersant.ru / Kresy.pl
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply