Były premier RP, były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk zaproponował, by Unia Europejska nominowała Swietłanę Tichanowską i jej męża Siergieja do Pokojowej Nagrody Nobla.

Swoją propozycję Tusk przedstawił w środę na Twitterze. „Uważam, że będzie mocnym sygnałem, jeśli UE nominuje Swietłanę Tichanowską i jej wciąż osadzonego w więzieniu męża Siergieja do Pokojowej Nagrody Nobla, aby oddać hołd wszystkim Białorusinom zaangażowanym w ten najbardziej pokojowy ruch od lat” – napisał polityk.

Popularny bloger Siergiej Tichanowski z Homla ostro krytykował prezydenta Łukaszenkę nazywając go nawet „karaluchem”. Pierwotnie sam chciał wystawić swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich na Białorusi, ale pod koniec maja został aresztowany przez milicję i do tej pory przebywa w areszcie. W zastępstwie męża swoją kandydaturę wystawiła Swietłana Tichanowska, która deklarowała, że startuje tylko po to, by uwolnić męża i innych więźniów politycznych oraz rozpisać nowe, uczciwe wybory. ” „Chcę mieć w domu dzieci, mojego męża i nadal smażyć kotlety!” – mówiła kandydatka.

Po tym jak białoruskie władze wyeliminowały z wyborów liczących się kontrkandydatów Aleksandra Łukaszenki Tichanowska niespodziewanie wyrosła na główną kandydatkę opozycji. Oficjalnie uzyskała w wyborach prezydenckich 10 proc. głosów, jednak tłumy protestujące od miesiąca na ulicach białoruskich miast są przekonane, że wybory sfałszowano a rzeczywistym zwycięzcą była Tichanowska.

PRZECZYTAJ: Sztab Tichanowskiej nie uznaje wstępnych wyników wyborów na Białorusi

Jak pisaliśmy, w środę podczas swojej wizyty w Polsce Swietłana Tichanowska spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Oboje wystąpili na wspólnej konferencji w willi na Saskiej Kępie, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami została przekazana społeczności białoruskiej w Polsce na nową siedzibę Domu Białoruskiego. Morawiecki wręczył białoruskiej opozycjonistce klucze do budynku.

Każdego roku nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla są zbierane do 31. stycznia. Wśród osób mających prawo zgłaszania nominacji są członkowie parlamentów i rządów, członkowie niektórych międzynarodowych trybunałów, byli laureaci Nagrody, niektórzy profesorowie uniwersyteccy oraz członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz