Sztab kandydatki na prezydenta Białorusi Swietłany Tichanowskiej nie uznaje wstępnych wyników wyborów ogłoszonych przez białoruską Centralną Komisję Wyborczą – dowiedziała się rosyjska agencja informacyjna Interfax.

Rzeczniczka prasowa sztabu opozycyjnej kandydatki Anna Krasulina powiedziała w poniedziałek rano dziennikarzom, że „ogłoszone przez CKW wyniki wyborów nie odpowiadają rzeczywistości i całkowicie zaprzeczają zdrowemu rozsądkowi”.

Sztab Tichanowskiej zebrał do tej pory dane z około 250 na prawie 6 tysięcy lokali wyborczych. Wcześniej, około północy Krasulina informowała, że Tichanowska zwyciężyła w 20 lokalach wyborczych w Mińsku. Według niej w niektórych miejscach opozycyjna kandydatka miała 5-6 krotną przewagę nad Aleksandrem Łukaszenką.

Według ukraińskiej agencji Ukrinform, powołującej się na rosyjskie media, w nocy siedziba sztabu Tichanowskiej została zabarykadowana w obawie przed zatrzymaniami. Służba prasowa sztabu poinformowała, że opozycjoniści obawiają się, iż władze oskarżą ich o organizację nocnych protestów.

Sama Tichanowska zaapelowała w nocy do swoich zwolenników i funkcjonariuszy służb siłowych o powstrzymanie się od przemocy. Obarczyła także władze odpowiedzialnością za to, że podczas starć ucierpieli ludzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w niedzielę wieczorem pracownia wykonująca oficjalny exit poll podała, że wybory wygrał Aleksandr Łukaszenko, który miał otrzymać 79,7 proc. głosów. Swietłana Tichanowska miała dostać 6,8 proc. Po ogłoszeniu tej informacji Białorusini masowo ruszyli na ulice wielu białoruskich miast. Do demonstracji przeciwko domniemanemu sfałszowaniu wyborów doszło m.in. w Mińsku, Brześciu, Baranowiczach, Pińsku, Kobryniu i Żłobinie. W stolicy kraju doszło do starć między protestującymi ludźmi i milicyjnymi oddziałami OMON-u. Milicja użyła broni na gumowe kule i granatów hukowych. Pojawiły się doniesienia o przejechaniu jednego z demonstrantów przez milicyjną ciężarówkę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według informacji podanych przez centrum praw człowieka „Wiasna” w nocnych zamieszkach co najmniej jedna osoba zginęła. Co najmniej 120 osób zostało zatrzymanych.

Rano w poniedziałek szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej podała wstępne wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi. Według nich Aleksander Łukaszenko  otrzymał 80,23 proc. głosów, a Swietłana Tichanowska 9,9 proc.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz