Twitter skontaktował się z firmą ByteDance, która jest właścicielem TikToka, proponując przejęcie jej działalności w USA. W związku ze sprawą negocjacje prowadzi także Microsoft. W przypadku braku amerykańskiego inwestora TikTokowi grozi zakaz działalności w USA.

Twitter wyraził zainteresowanie zakupem TikToka w Stanach Zjednoczonych. Twitter miał prowadzić już rozmowy na ten temat z chińskim koncernem ByteDance, który jest właścicielem komunikatora – poinformował w niedzielę portal „Tech Xplore”. Od 2 sierpnia negocjacje w omawianej sprawie prowadzi także Microsoft, który myśli o przejęciu operacji firmy w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii.

Jak pisaliśmy, prezydent USA Donald Trump podpisał w ubiegłym tygodniu zarządzenie zobowiązujące amerykańskie firmy do zakończenia w ciągu 45 dni współpracy w ByteDance. Argumentował to kwestiami związanymi z bezpieczeństwem narodowym. Trump zarzucił firmie przekazywanie danych amerykańskich użytkowników serwisu chińskim władzom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku lipca pisaliśmy, że szef amerykańskiej dyplomacji informował, że administracja Donalda Trumpa rozważa zakazanie używania na terytorium USA popularnej chińskiej aplikacji komunikacyjnej TikTok.

Aplikacja TikTok to forma sieci społecznościowej pozwalającej na udostępnianie krótki nagrań audiowizualnych. Obecnie korzysta z niej na całym świecie około 800 mln użytkowników. Pod koniec czerwca TikTok wraz z szeregiem innych aplikacji został zakazany na terytorium Indii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z nowymi regulacjami TikTok będzie mógł kontynuować swoją działalność w Stanach Zjednoczonych tylko jeśli do 15 września znajdzie amerykańskiego nabywcę.

Polska Agencja Prasowa (PAP) zwraca uwagę, że wielu ekonomistów podkreśla, iż aktualnie największe szanse na przejęcie TikToka ma Microsoft. Jego wartość rynkowa wynosi aktualnie 1,6 bln dolarów. Twitter jest znacznie mniejszą firmą, której kapitał wynosi 29 mld dolarów. Musiałaby prawdopodobnie poprosić o pomoc w zakupie TikToka swoich inwestorów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Część ekspertów podkreśla jednak, że transakcja taka byłaby łatwiejsza i obarczona mniejszą kontrolą ze strony amerykańskich władz, niż przejęcie TikToka przez Microsoft, który jest krajowym gigantem.

Donald Trump otrzymał już informacje o planach Microsoft i zadeklarował, że Biały Dom wesprze transakcję, pod warunkiem posiadania na nią znaczącego wpływu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się nie tylko w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, lecz także w sprawach związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzeganiem praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

techxplore.com / pap / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz