Na tzw. czarnej liście departamentu handlu USA znalazły się 33 chińskie firmy i instytucje, którym zarzuca się współpracuję z chińską armią lub wspomaganie Pekinu w budowie systemu elektronicznej inwigilacji Ujgurów.

W piątek amerykański departament handlu ogłosił dopisanie 33 chińskich firm i instytucji do tzw. czarnej listy. Nie mogą one wchodzić w żadne relacje handlowe z firmami z USA. Siedem z tych firm to spółki, które wspomagające władze Chin w w przeprowadzaniu masowych aresztowań Ujgurów, lud pochodzenia tureckiego, posługujący się językiem turskim i wyznający islam, stanowiący względną mniejszość w zachodnio-chińskiej prowincji Xingjiang (Sinciang). Wśród Ujgurów żywe są nastroje separatystyczne na które chińskie władze odpowiadają wzmożoną kontrolą i represjami.

Wspomniane firmy, według Amerykanów, pomagają władzom chińskim w kierowaniu części Ujgurów do obozów, gdzie podlegają wynarodowieniu. Ponadto, podmioty te mają również pomagać w doskonaleniu narzędzi elektronicznej inwigilacji, jakiej poddawana jest ta mniejszość.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Pozostałe 26 podmiotów to firmy, instytucje i agencje rządowe biorące udział w realizacji zamówień dla chińskiej armii. Według informacji amerykańskiego wywiadu, część z nich uczestniczy w badaniach rozwojowych nad bronią masowej zagłady. Kwestię tę poruszono w oddzielnym oświadczeniu departamentu handlu:

„Większość tych firm prowadzi badania nad sztuczną inteligencja i zaawansowanymi systemami rozpoznawania twarzy”.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Senat USA zatwierdził ustawodawstwo wzywające administrację prezydenta Donalda Trumpa do zaostrzenia reakcji na chińskie represje wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej.

W swoim komentarzu agencja Reuters podkreśliła, że dwie amerykańskie korporacje, Nvidoa oraz Intel, bardzo zainwestowały w rozwój tego sektora. Działające na tym samym obszarze branżowym firmy chińskie są więc dla nich bardzo niepożądaną konkurencją. Z kolei wpisana na czarną listę chińska firma Quihoo 360 twierdzi, że posiada dowody na to, że Amerykanie przeprowadzali cyber-ataki na firmy lotnicze w Chinach.

Wśród firm na które nałożono sankcje jest też NetPosa. Media zaznaczają, że rozwijane przez nią systemy inwigilacji elektronicznej są szeroko wykorzystywane przez chiński aparat przymusu do inwigilowania muzułmanów w Chinach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Cała grupa chińskich firm jest kolejną, na którą USA nałożyły sankcje w związku z prześladowaniem mniejszości i łamaniem praw człowieka. W ubiegłym roku na listę departamentu handlu trafiło 8 chińskich przedsiębiorstw, które objęto zakazem importowania produktów z USA, by nie mogły wejść w posiadanie amerykańskich technologii.

Xingjiang to największa prowincja Chin położona w ich północno-zachodniej części. 45,2% jej mieszkańców stanowią Ujgurzy – grupa etniczna pochodzenia tureckiego wyznająca islam. Xingijang jest obok Tybetu tym regionem ChRL, w którym występują największe napięcia etniczne. Względna większość, czyli Chińczycy Han, są w tej prowincji ludnością napływową. Pekin twierdzi, że islamscy bojownicy w prowincji Sinciang to terroryści, stanowiący poważne zagrożenie. Duża cześć zagranicznych ekspertów uważa z kolei, że główna organizacja działająca w tym rejonie, Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu, nie działa na dużą skalę. W regionie ujgurscy terroryści przeprowadzają zamachy, co spotyka się z ostrymi reakcjami sił chińskich. Część Ujgurów walczyła w szeregach ISIS na Bliskim Wschodzie.

Przeczytaj więcej:

Chińczycy użyli miotaczy ognia przeciw islamskim terrorystom

Starcie Chińczyków z ujgurskimi terrorystami w Sinkiangu

ISIS zapowiada ataki w Chinach

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w ostatnich latach w obozach w Sinkiang zatrzymano ponad milion muzułmańskich Ujgurów. Chiny zaprzeczają złemu traktowaniu mniejszości i twierdzą, że obozy zapewniają szkolenie zawodowe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nacisk na silniejsze działania USA wobec Ujgurów następuje wraz ze stopniowym pogarszaniem się relacji między administracją Trumpa a Pekinem w związku z globalną pandemią COVID-19. Waszyngton obwinił Chiny o brak przejrzystości w początkowym stadium wybuchu pandemii koronawirusa. Uważa, że z tego powodu wpływ niszczycielskiego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego będzie znacznie większy.

W mediach zwraca się też uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat lojalne wobec Pekinu władze Sinciangu znacznie nasiliły środki bezpieczeństwa i nadzoru w ramach stanowczej kampanii przeciwko ekstremizmowi, separatyzmowi i terroryzmowi. Zarówno osoby, które zbiegły za granicę, jak i organizacje obrony praw człowieka podają, że rośnie kontrolowanie religii i kultury, a także ogranicza się swobody poruszania się. Ponadto, Chińczycy mają prowadzić zatrzymania na szeroką skalę. Zdaniem chińskich władz za niepokoje w prowincji odpowiadają elementy ekstremistyczne i separatystyczne podżegane do działań z zewnątrz.

Komunistyczne władze Chin tłumaczą swoje działania obawami o to, że religia może być wykorzystywana przez „obce siły” do wtrącania się w wewnętrzne sprawy kraju lub do propagowania wśród mieszkańców zagranicznych systemów wartości. Przed rokiem chińscy urzędnicy zaczęli ostrzej postępować także z katolikami. Dotyczy to szczególnie prowincji Henan, gdzie mieszka ich około miliona.

PAP / RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz