Senat USA zatwierdził w czwartek ustawodawstwo wzywające administrację prezydenta Donalda Trumpa do zaostrzenia reakcji na chińskie represje wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej – informuje Reuters.

Jak podaje Agencja Prasowa Reuters, senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził ustawę, która wzywa administrację prezydenta Donalda Trumpa do podjęcia działań w celu ochrony muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w Chinach. Senat pod przewodnictwem republikanów przyjął ustawę jednomyślnie, bez głosowania imiennego.

Ustawa trafi do demokratycznej Izby Reprezentantów, która musi ją zatwierdzić zanim zostanie wysłana do Białego Domu. Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie mógł ją zawetować lub zatwierdzić.

Zobacz też: USA: sąd uchylił zakaz wychodzenia z domu w jednym ze stanów

Pod koniec ubiegłego roku Izba w przeważającej mierze zatwierdziła ustawę dotyczącą traktowania Ujgurów. Środek ten wezwał do nałożenia sankcji na wyższych urzędników chińskich odpowiedzialnych za represje wobec muzułmanów w prowincji Sinkiang w Chinach.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w ostatnich latach w obozach w Sinkiang zatrzymano ponad milion muzułmańskich Ujgurów. Chiny zaprzeczają złemu traktowaniu mniejszości i twierdzą, że obozy zapewniają szkolenie zawodowe.

Zobacz też: MEE donosi o tajnej umowie Iranu i USA

Nacisk na silniejsze działania USA wobec Ujgurów następuje wraz ze stopniowym pogarszaniem się relacji między administracją Trumpa a Pekinem w związku z globalną pandemią COVID-19. Waszyngton obwinił Chiny o brak przejrzystości w początkowym stadium wybuchu pandemii koronawirusa. Uważa, że z tego powodu wpływ niszczycielskiego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego będzie znacznie większy.

Zobacz też: USA przedłużą embargo wobec Iranu nawet wbrew ONZ

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz