W czwartek późnym wieczorem rząd Słowenii ogłosił koniec epidemii koronawirusa w tym kraju. W przyszłym tygodniu część uczniów wróci do szkół.

Słowenia jest pierwszym państwem w Europie, które zdecydowało się ogłosić u siebie koniec epidemii koronawirusa. Od dwóch tygodni liczba zakażeń SARS-CoV-2 nie przekraczała tam siedmiu. Premier Janez Jansa ogłosił w parlamencie, że obecnie Słowenia ma „najlepszą epidemiczny obraz w Europie”. Stan epidemii ogłoszono dwa miesiące temu.

Decyzja władz Słowenii oznacza, że osoby, które przyjeżdżają do tego kraju z innych państw członkowskich UE nie będą już zobligowane do poddawania się minimum siedmiodniowej kwarantannie. Taki obowiązek istniał od początku kwietnia. Nadal wstępu do kraju nie będą mieć osoby z objawami koronawirusa. Natomiast cudzoziemcy przybywający do Słowenii spoza granic krajów unijnych muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Rząd poinformował, że Słoweńcy wciąż będą musieli stosować zasady mające przeciwdziałać możliwemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W miejscach publicznych w całym kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia masek i utrzymywania 1,5 – metrowej odległości od innych osób.

Jednocześnie, oficjalny koniec epidemii oznacza, że wraz z końcem tego miesiąca wygaśnie szereg wprowadzonych rozwiązań antykryzysowych. Agencja Reuters podaje, że chodzi tu m.in. o pomoc finansową dla firm i mieszkańców.

W liczącej 2 mln mieszkańców Słowenii, która graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, wykryto jak dotąd 1464 zakażenia koronawirusem. 103 zarażone osoby zmarły.

Słowenia zaczęła łagodzić reżim kwarantanny od 20 kwietnia. W przyszłym tygodniu do szkół mają wrócić uczniowie klas I-III i ostatniej klasy szkoły podstawowej i średniej oraz przedszkolaki. W klasach będą jednak obowiązywać ograniczenia dotyczące liczby osób: do 8-10 dzieci w sali przedszkolnej, do 10 osób w nauczaniu początkowym i do 15 w ostatnich klasach szkoły podstawowej i średniej. Pozostali uczniowie do końca roku mają uczyć się zdalnie. Nauczyciele, w tym przedszkolni oraz uczniowie ostatnich klas będą musieli nosić maseczki. Ponadto, zostaną otwarte bary, restauracje i hotele mające do 30 pokoi dla gości. Od 23 maja wznowiona ma zostać też większość aktywności sportowych.

Sloveniatimes.com / rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz