Na mocy dekretu słoweńskiego rządu obywatele kraju zostali zobligowani do pozostania na terenie gmin, które zamieszkują. W miejscach publicznych został wprowadzony obowiązek noszenia maseczek ochronnych oraz rękawiczek. Rozporządzenie, które zaczęło obowiązywać w poniedziałek zaostrza ograniczenia mające na celu walkę z epidemią koronawirusa.

Jak informuje portal „The Slovenia Times” przepisy ograniczające możliwość przebywania w miejscach publicznych obowiązywały w Słowenii od 20 marca. Rząd poinformował w niedzielę o zaostrzeniu ich, ponieważ podczas weekendu wiele osób odwiedzało miejsca publiczne, mimo zaleceń do pozostania w domu. Od poniedziałku, na mocy rozporządzenia rządu Słoweńcy nie mogą opuszczać gmin, w których mieszkają. Wyjątki stanowią sytuacje: pracy, pomocy osobom potrzebującym, dostępu do służb ratunkowych, aptek oraz urzędów państwowych. W miejscach publicznych obowiązuje także konieczność stosowania maseczek ochronnych oraz rękawiczek.

Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa 

Ludzie nadal mogą poruszać się w obrębie gminy w celu zrobienia zakupów lub korzystania z innych usług dnia codziennego. Jeżeli dana usługa nie jest dostępna w gminie, mogą udać się do najbliższego miejsca, w którym mają możliwość skorzystania z niej.

Ograniczona została także możliwość przebywania na terenie parków i skwerów. Ludzie mogą przebywać w nich jedynie na terenie własnej gminy. Burmistrzowie poszczególnych miejscowości mogą nakładać dodatkowe ograniczenia w tym zakresie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ustawa o zwalczaniu koronawirusa, przedstawiona w niedzielę parlamentowi Słowenii, przewiduje znaczne zwiększenie uprawnień policji w zakresie kontroli przepływu osób. Na jej mocy policja będzie mogła m.in. monitorować lokalizację osób objętych kwarantanną oraz korzystać z systemów rozpoznawania twarzy. Policja otrzyma także dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Premier Słowenii Janez Jansa podkreślił, że konieczna jest modyfikacja dotychczasowych przepisów na czas epidemii.

www.sloveniatimes.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz