Na Ukrainę na wagonach PKP Cargo dotarło już 28 czołgów M-55S, które do tej pory znajdowały się w rezerwie słoweńskiej armii. W zamian za darowiznę Słowenia otrzyma z Niemiec 40 pojazdów transportowych.

To już drugi duży transport uzbrojenia ze Słowenii na Ukrainę. W lipcu kraj ten wysłał 35 bojowych wozów piechoty BVP М-80А. Jak informuje portal 24ur.com, w zamian za transport wozów bojowych Słowenia ma otrzymać od USA “pokaźny kredyt” do wykorzystania na potrzebny sprzęt.

Słoweńskie ministerstwo obrony potwierdziło, że czołgi M-55S zostały już przekazana Ukrainie, gdzie zostały dostarczone przez Polskę.

Na zdjęciach umieszczony w internecie widać, że sprzęt transportowany był na wagonach PKP Cargo.

Fot. 24ur.com

Jak informowaliśmy, w zamian za 28 zmodernizowanych, poradzieckich czołgów T-55 wysłanych Ukrainie, Słowenia otrzyma od Niemiec 40 pojazdów wojskowych – 35 ciężarówek i 5 cystern. Według wcześniejszych doniesień, Słoweńcy mieli dostać transportery opancerzone, m.in. Marder.

M-55S to stare, poradzieckie czołgi T-55, które w latach 90. XX wieku zostały zmodernizowane przez Słoweńców we współpracy z izraelską firmą Elbit. Zmiany polegały m.in. na wymianie starego działa kal. 100 mm na nowsze, natowskiego kalibru 105 mm, na wzmocnieniu osłony poprzez zainstalowanie bloków pancerza reaktywnego na wieży i kadłubie oraz na zamontowaniu nowszych systemów kierowania ogniem i wizjerów/celowników oraz lepszego silnika. Łącznie Słowenia zmodernizowała w ten sposób 30 czołgów T-55.

Kresy.pl / 24ur.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply