W zamian za 28 zmodernizowanych, poradzieckich czołgów T-55 wysłanych Ukrainie, Słowenia otrzyma od Niemiec 40 pojazdów wojskowych, głównie ciężarówek. Według wcześniejszych doniesień, Słoweńcy mieli dostać transportery opancerzone, m.in. Marder.

Jak podała w poniedziałek agencja STA, szefowie rządów Słowenii i Niemiec, premier Robert Golob i kanclerz Olaf Scholz, porozumieli się w poniedziałek w sprawie wysłania pojazdów opancerzonych na Ukrainę. Jak ustalono, Słowenia ma wysłać Ukraińcom 28 czołgów M-55S. W zamian za to, Słoweńcy otrzymają od 40 niemieckich pojazdów transportowych. Nie chodzi tu jednak o pojazdy opancerzone, lecz o 35 ciężarówek wojskowych i 5 wojskowych zbiorników na wodę.

M-55S to stare, poradzieckie czołgi T-55, które w latach 90. XX wieku zostały zmodernizowane przez Słoweńców we współpracy z izraelską firmą Elbit. Zmiany polegały m.in. na wymianie starego działa kal. 100 mm na nowsze, natowskiego kalibru 105 mm, na wzmocnieniu osłony poprzez zainstalowanie bloków pancerza reaktywnego na wieży i kadłubie oraz na zamontowaniu nowszych systemów kierowania ogniem i wizjerów/celowników oraz lepszego silnika. Łącznie Słowenia zmodernizowała w ten sposób 30 czołgów T-55.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. niemiecka agencja informacyjna dpa poinformowała, że Niemcy zawarły porozumienie o wysłaniu ciężkiej broni na Ukrainę z kilkoma krajami europejskimi, w tym ze Słowenią, która ma wysyłać swoje czołgi na Ukrainę w zamian za czołgi i transportery opancerzone z Niemiec. Dpa twierdziła wówczas, powołując się na swoje źródła, że zgodnie z umową Niemcy miały przekazać Słowenii transportery opancerzone Marder i Fuchs, przy czym Słowenia poprosiła o nowocześniejsze uzbrojenie, w tym czołgi Leopard 2 oraz transportery opancerzone Puma i Boxer.

Czytaj także: Słowenia dostarczyła na Ukrainę 35 bojowych wozów piechoty

Jak pisaliśmy, pod koniec sierpnia, podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pradze, Niemcy i Czechy uzgodniły detale w sprawie przekazania siłom zbrojnym Czech 15 czołgów Leopard 2A4, w zamian za czeskie T-72, wysłane Ukrainie. Pierwsze niemieckie wozy mają przybyć do Czech przed końcem roku. Wcześniej podawaliśmy, że Czesi negocjowali też z Niemcami zakup do 50 nowych czołgów Leopard A7+.

Czytaj także: Szef Związku Żołnierzy Niemieckich przeciwko wysyłaniu czołgów na Ukrainę

sta.si / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz