Niemcy przekażą Czechom czołgi Leopard do końca roku

Podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pradze, Niemcy i Czechy uzgodniły detale w sprawie przekazania siłom zbrojnym Czech 15 czołgów Leopard 2A4, w zamian za czeskie T-72, wysłane Ukrainie.

Jak poinformował w poniedziałek portal Europejska Prawda, podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pradze, Niemcy i Czechy uzgodniły detale w sprawie przekazania siłom zbrojnym Czech 15 czołgów Leopard 2A4, w zamian za czeskie T-72, wysłane Ukrainie.

Premier Czech Petr Fiala podkreślił, że porozumienie o wymianie zostało „sfinalizowane” i pod koniec roku do Czech przybędą pierwsze niemieckie czołgi. Scholz poinformował, że umowa „będzie jeszcze bardziej wzmacniać współpracę między sektorami obronnymi Czech i Niemiec”.

Jak informowaliśmy w maju Niemcy w ramach „łańcucha wymian” oddadzą Czechom 15 czołgów Leopard 2A4. Niemiecki resort obrony ma zapłacić za tę transakcję i wyszkolić czeskich czołgistów w obsłudze tych pojazdów opancerzonych. W ramach pakietu, do Czech trafią też części zapasowe i odpowiednia amunicja.

„Ta wymiana jest kolejnym, dobrym przykładem tego, jak pomagamy Ukrainie w jej odważnej walce przeciwko rosyjskiej agresji” – powiedziała niemiecka minister obrony, Christine Lambrecht. „Czesi wysyłają ciężką broń, a my uzupełniamy powstałe luki czołgami Leopard” – dodała.

Z kolei czeska minister obrony, Jana Cernochova powiedziała, że taki krok ze strony Niemiec pokazuje, że doceniają one pomoc wojskową, jaką Czechy udzielają Ukrainie.

Według „Deutsche Welle”, Czechy podarowały Ukrainie posowiecką, ciężką broń wartą co najmniej 130 mln dolarów. Czeskie władze nie ujawniły oficjalnie, jaki dokładnie sprzęt i uzbrojenie wysłano na wschód.

Wiadomo też, że wcześniej Czesi prowadzili rozmowy z Niemcami na temat zakupu nawet 50 nowych czołgów Leopard A7+. Teraz negocjacje w tej sprawie mają zostać zintesyfikowane.

Przypomnijmy, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał, że nie oczekuje już, że Niemcy zrekompensują Wojsku Polskiemu czołgi wysłane przez Polskę Ukrainie. „Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy – myślę tu głównie o Niemcach – zdecydują się w końcu nam przekazać te 20 czołgów Leopard, czy nie. Mówię to z przekąsem dlatego, że wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny” – skomentował minister obrony.

Przypomnijmy, że Polska przekazała Ukrainie 240 czołgów T-72, oczekując, że w zamian Niemcy przekażą nam swoje Leopardy 2, by uzupełnić powstałe braki w polskim uzbrojeniu. Sprawa przeciągnęła się jednak, a wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie pod koniec kwietnia br. nie przyniosła żadnego widocznego przełomu.

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki przyznał, że polski potencjał obronny został w ten sposób „czasowo osłabiony” i stąd jego rozmowa z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie dotyczyła możliwości uzupełnienia przez Niemców braków w stanie uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Kresy.pl/Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz