Słowenia w tajemnicy przekazał na Ukrainę 20 kołowych transporterów opancerzonych Valuk – twierdzi słoweński portal.

Jak podał w tym tygodniu słoweński portal 24ur.com, rząd Słowenii w całkowitej tajemnicy przekazał na Ukrainę 20 kołowych transporterów opancerzonych Valuk. To zmodyfikowana wersja austriackiego transportera Pandur I 6×6. Słowenia posiadała wcześniej 85 takich wozów, które służyły armii od blisko ćwierć wieku.

Media nie były w stanie otrzymać oficjalnego potwierdzenia tej informacji z Ministerstwa Obrony Słowenii. Źródła portalu potwierdzają jednak, iż transport pojazdów na Ukrainę został zrealizowany w tym tygodniu. Wszystko odbyło się w warunkach całkowitej tajemnicy.

Sama operacja miała trwać kilka miesięcy, ponieważ wozy Valuk musiały zostać przygotowane do wysyłki i transportu. Jak podano, zostały przewiezione wojskowymi samolotami transportowymi do jednego z krajów europejskich, graniczących z Ukrainą. Niewykluczone zatem, że trafiły tam przez Polskę.

Transportery opancerzone Valuk zostały wyprodukowane w Słowenii na licencji austriackiej. Mogą zostać wyposażone w stabilizowane stanowisko uzbrojenia firmy Rafael, zapewniające dookolną ochronę przed pociskami przeciwpancernymi kal. 12,7 mm. Wóz posiada otwartą wieżę, uzbrojoną w wielkokalibrowy karabin maszynowy lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. Inne źródła podają, że może to być także działo automatyczne Bushmaster kal. 25 mm lub moździerz kal. 120 mm. Waży 12,3 t, zasięg wynosi 600 km na drodze i 200-300 km w terenie. Załoga składa się z trzech osób plus 6-osobowy desant.

Przypomnijmy, że Słowenia wysłała w 2022 roku na Ukrainę m.in. 28 zmodernizowanych, poradzieckich czołgów T-55. W zamian miała otrzyma od Niemiec transportery opancerzone, m.in. Marder. Później podano, że będzie to 40 pojazdów wojskowych, głównie ciężarówek. Słoweńcy wysłali też Ukraińcom m.in. 35 bojowych wozów piechoty M-80A, jeszcze z czasów byłej Jugosławii, a także 20 pojazdów HMMWV oraz kilkanaście holowanych haubic M101 kal. 105 mm. Słowenia bierze też udział w europejskiej inicjatywie zakupu amunicji dla ukraińskiej armii.

24ur.com / Mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply