Sąd Najwyższy amerykańskiego stanu Wisconsin uchylił w środę zarządzoną przez władze stanowe w związku z epidemią koronawirusa powszechną kwarantannę – podaje agencja AFP.

Postanowienie sądu zostało wydane stosunkiem głosów 4:3 na wniosek republikańskich członków zgromadzenia stanowego Wisconsin, którzy zakwestionowali przedłużenie do 26 maja kwarantanny zarządzonej przez administrację demokratycznego gubernatora Tony’ego Eversa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Republikanie poprosili stanowy Sąd Najwyższy o zablokowanie przedłużenia kwarantanny, argumentując, że urzędnicy gubernatora przekroczyli swoje uprawnienia, ponieważ przedłużenie wymagało zgody legislatury. Evers był innego zdania twierdząc, że prawo stanowe daje władzy wykonawczej szerokie uprawnienia do szybkiego wprowadzania środków nadzwyczajnych w celu opanowania epidemii.

Evers ostrzegł na Twitterze, że decyzja sądu grozi zmarnowaniem „całej pracy, którą wykonaliśmy i wszystkich poświęceń mieszkańców Wisconsin przez ostatnie kilka miesięcy”. Podczas telekonferencji prasowej wyraził przypuszczenie, że orzeczenie sądu doprowadzi do tego, że więcej hrabstw przyjmie własne ograniczenia, przez co w stanie powstanie swoista mozaika różnych regulacji przeciwepidemicznych.

„Dzisiaj republikańscy ustawodawcy przekonali czterech członków Sądu Najwyższego do wprowadzenia stanu w chaos” – mówił Evers. „Nie przedstawili żadnego planu. Nikt nie ma wątpliwości, że ludzie zaczną się zarażać. Republikanie odpowiadają za ten chaos” – dodawał.

Co ciekawe, jak wynikało z ankiety Marquette University Law School opublikowanej we wtorek, prawie 70 proc. ankietowanych w Wisconsin popierało zarządzenie „Bezpieczniej w domu” wydane przez Eversa. W marcu poparcie to wynosiło aż 86 proc.

W liczącym prawie 6 mln mieszkańców Wisconsin zanotowano dotąd prawie 11 tys. zakażeń koronawirusem i 400 zgonów.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie protestują przeciwko kwarantannie

Kresy.pl / AFP / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz