Odmrażanie połączeń lotniczych rozpocznie się 8 czerwca

Przywracanie połączeń lotniczych będzie odbywało się w kilku fazach: 1 czerwca przywracamy loty krajowe, w kolejnych fazach do krajów europejskich, które opanowały sytuację epidemiologiczną, oraz loty międzykontynentalne – powiedział w sobotę wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W sobotę, w nagraniu zamieszczonym na Facebooku Ministerstwa Infrastruktury, wiceminister Marcin Horała poinformował, że przywracanie połączeń lotniczych będzie się odbywało w kilku etapach. Loty krajowe zostaną wznowione 1 czerwca. W następnej kolejności loty do państw europejskich, które opanowały sytuację epidemiologiczną. Podkreślił, że w trzecim etapie przywrócone zostaną loty międzykontynentalne.

Zaznaczył też, że z polskich lotnisk skorzystało w ubiegłym roku 49 mln pasażerów. Jest to najwyższa liczba w historii polskiego lotnictwa.

„Z dużym optymizmem wkraczaliśmy w rok 2020, sądząc że te wyniki będą jeszcze lepsze. Niestety, nasze plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Wstrzymaliśmy rejsy lotnicze, nie mamy w tej chwili w Polsce lotów pasażerskich, po to, żeby zatrzymać rozwój epidemii. Ale na szczęście (…) etap rozwoju pandemii pozwala nam na myślenie o przywróceniu lotów. Odbędzie się to w kilku fazach” – powiedział wiceminister w nagraniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poinformował, że pierwsza faza „odmrażania” połączeń lotniczych rozpocznie się 1 czerwca. Przywrócone zostaną wtedy połączenia między krajowymi lotniskami.

Podkreślił, że terminy rozpoczęcia kolejnych faz nie są jeszcze znane. Zaznaczył, że będą one uzależnione od sytuacji epidemiologicznej.

W drugiej fazie ruszą połączenia do państw europejskich, którym udało się opanować sytuację. W ostatniej, trzeciej fazie, wznowione zostaną loty międzykontynentalne (lecz także jedynie do tych krajów, w których sytuacja jest pod kontrolą).

Zwrócił uwagę, że przywracanie połączeń lotniczych będzie się wiązało z obowiązywaniem określonych obostrzeń. „Będą one wprowadzone na polskich lotniskach, w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa transportu lotniczego. To zachowanie odpowiednich dystansów zarówno na terenie lotnisk, jak i na samych lotach – część miejsc będzie niedostępna do rezerwacji, tak aby te odstępy zostały zachowane. Będzie powszechne badanie temperatury, tak aby osoby, które mają ten podstawowy objaw zakażenia koronawirusem, żeby nie były wpuszczone na pokład samolotu, żeby nie było ryzyka zarażeń” – poinformował.

Samoloty będą dezynfekowane po każdym rejsie. Zaznaczył, że może doprowadzić to do wydłużenia obsługi samolotów, jednak zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane w piątek Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. dotyczące zakazów w zakresie ruchu lotniczego. Przedłużyło ono na okres kolejnych 14 dni zawieszenie lotów międzynarodowych, oraz lotów krajowych – na kolejne 8 dni. Rozporządzenie wejdzie w życie w niedzielę (24.05.20).

Jak pisaliśmy, o wznowieniu lotów krajowych od dnia 8 czerwca informował LOT. W pierwszym etapie od 1 czerwca będzie można korzystać z połączeń krajowych realizowanych przez 8 portów lotniczych w Polsce. Będą to połączenia na trasie Warszawa-Gdańsk, z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska. Będzie to około 30 lotów każdego dnia.

Zobacz także: Linie lotnicze w Czechach wracają do pracy

facebook.com / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz