Szumowski: Jesienią może nastąpić w Polsce drugi szczyt epidemii

We wrześniu lub październiku epidemia koronawirusa może zacząć się w Polsce na większą skalę – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w czasie rozmowy z portalem „Interia.pl” (została opublikowana na portalu w piątek), że „druga fala zachorowań spodziewana jest jesienią”. Dodał, że „we wrześniu lub październiku” jego resort czeka najtrudniejszy okres.

Wielu specjalistów zwraca uwagę, że w Polsce epidemia przebiega w inny sposób niż w większości krajów. Doktor Andrea Ammon z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób zwróciła uwagę, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który może mieć szczyt zachorowań przed sobą. W rozmowie z portalem minister został zapytany o tę opinię.

„Poniekąd ma rację. Nasze działania miały na celu wypłaszczenie krzywej, by nie było szczytu, w którym choruje 10 tys. osób w szpitalach, że brakuje respiratorów” – odpowiedział.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szumowski wyraził opinię, że gdyby nie ognisko zakażeń na Śląsku, to wówczas moglibyśmy uznać, że pierwszy szczyt zachorowań jest już za nami.

Szef resortu zdrowia podkreślił jednak, że możemy spodziewać się drugiej fali epidemii koronawirusa w Polsce, która może być poważniejsza niż obecna. Wyraził opinię, że najcięższym okresem dla jego resortu może być wrzesień lub październik. „Dojdą wtedy chorzy na grypę. Może dochodzić do „pomieszania”. Część z chorujących będzie miała grypę, a część COVID. I w ten sposób będzie dochodzić do wzajemnego zarażania się” – podkreślił. Jak pisaliśmy, minister zdrowia wyrażał wcześniej podobne obawy, związane z okresem jesiennym.

„Jesteśmy teraz lepiej przygotowani, dużo wiemy o tym wirusie. Wreszcie jest lek. Nawet jak będzie drugi szczyt, to mamy zarejestrowany lek, który łagodzi objawy. Są pierwsze doniesienia o szczepionce. To w ogóle inny świat w porównaniu do wiedzy, którą mieliśmy jeszcze niedawno” – dodał.

Zaznaczył także, że widać w społeczeństwie coraz większą świadomość w kwestii odpowiednich norm postępowania.

Zobacz także: Co z letnimi wakacjami? Minister zdrowia zabrał głos

fakty.interia.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz