Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zapowiedziało w środę działania odwetowe za ustawę, popisaną we wtorek przez prezydenta USA Donalda Trumpa, która przewiduje “ukaranie” chińskich władz za “opresyjne” działania względem Hongkongu, skutkujące odebraniem regionowi specjalnych przywilejów handlowych w relacjach z USA.

W środę chińskie MSZ zapowiedziało działania odwetowe za ustawę, popisaną we wtorek przez prezydenta USA Donalda Trumpa – podaje agencja “Reuters”. Przewiduje “ukaranie” chińskich władz za “opresyjne” działania względem Hongkongu, skutkujące odebraniem regionowi specjalnych przywilejów handlowych w relacjach z USA.

“Sprawy w Hongkongu są wyłącznie sprawami wewnętrznymi Chin i żaden obcy kraj nie ma prawa się w nie wtrącać” – zakomunikowało ministerstwo.

Wezwano także Waszyngton do “naprawienia błędów”.

Zapowiedziano nałożenie sankcji na poszczególne “osoby i podmioty amerykańskie”.

Ministerstwo nie podało szczegółów dotyczących sankcji, m.in. które dokładnie podmioty i osoby miałyby zostać nimi objęte.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że nie planuje rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej Trump podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL. We wtorek Trump poinformował też o podpisaniu rozporządzenia, które kończy „preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Amerykański prezydent deklarował, że takie kroki mają na celu „pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za ich opresyjne działania wobec mieszkańców Hongkongu”.

Krytycy nowych przepisów bezpieczeństwa obawiają się, że zmiażdżą one szeroko zakrojone wolności obowiązujące w Hongkongu, odkąd w 1997 r. został ponownie włączony do terytorium Chin. Zwolennicy twierdzą zaś, że przyniosą one stabilność w regionie po roku gwałtownych, antyrządowych protestów (zobacz także).

Rząd CcRL argumentuje, że przepisy mają służyć zwalczaniu działalności wywrotowej, separatystycznej i terrorystycznej oraz zmów z wrogimi wobec państwa siłami zagranicznymi.

Administracja Trumpa przestała w maju uznawać Hongkong za autonomiczne wobec Chin terytorium i uruchomiła proces odbierania mu specjalnych przywilejów handlowych w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 29 czerwca Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych poparł nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przyznaje centralnym organom państwowym kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.

Nowe prawo zakłada, że organy Chińskiej Republiki Ludowej będą miały kompetencje w celu zapobiegania i ścigania na terenie Regionu Autonomicznego Hongkongu przestępstw takich jak działania separatystyczne, dywersyjne, terrorystyczne oraz w interesie obcych państw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Analitycy przywoływani przez agencję “Reuters” twierdzą, że całkowite zakończenie preferencyjnego traktowania Hongkongu może odbić się bardzo negatywnie na Stanach Zjednoczonych.

Terytorium Hongkongu jest bowiem zagłębiem amerykańskich usług prawnych i księgowych.

Dane amerykańskiego spisu ludności pokazują, że Hongkong był źródłem największej w ubiegłym roku dwustronnej nadwyżki w handlu towarami między USA i Chinami, która wyniosła 26,1 mld dolarów.

reuters.com / fmprc.gov.cn / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply