Sonda Tianwen 1 została przetransportowana na wyspę Hajnan skąd Chińczycy przeprowadzają starty rakiet kosmicznych. Sonda zostanie wystrzelona w kierunku Marsa w najbliższych dniach.

Chińska Akademia Technologii Kosmicznych poinformowała, że rakieta Długi Marsz 5 ma wynieść sondę Tianwen w najbliższych dniach. Sonda wzięła swoją nazwę od tytułu poematu napisanego przez starożytnego pisarza Qu Yuana tworzącego w “epoce walczących królestw” przypadającej na okres V-III w. p.n.e. Jak podkreślił w środę portal China.org.cn to pierwsza marsjańska misja badawcza przygotowana samodzielnie przez Chińczyków.

Sonda już przechodzi przygotowania do startu w ośrodku wystrzeliwania rakiet w Wenchang. Ma do wykonania wszechstronne zadania. Po dotarciu na orbitę “czerwonej planety” będzie na niej krążyć przez jakiś czas by przeprowadzić dokumentację fotograficzną jej powierzchni. Po wylądowaniu sonda wypuści łazika, który poruszając się po niej będzie pobierał próbki pozwalające zbadać powierzchnię planety, jej skład geologiczny i ukształtowanie, ale też znalezioną na niej wodę oraz skład chemiczny atmosfery.

Lot sondy zajmie siedem miesięcy. W momencie największego oddalenia obu planet będzie znajdować się w odległości około 400 mln km od Ziemii, a w czasie największego zbliżenia 55 mln km.

Łazik jaki zostanie wypuszczony przez sondę, będzie siódmym łazikiem poruszającym się po powierzchni Marsa i pierwszym skonstruowanym i wysłanym przez mieszkańców Azji. To sześciokołowy pojazd ważący ponad 200 kg, zawierający sześć urządzeń badawczych. Cztery panele słoneczne pozwolą mu pracować przez około trzy miesiące.

Chińczycy planują kolejną misję bezzałogową na Marsa w 2030 r. Wtedy ma zostać wysłana na “czerwoną planetę” większa sonda zdolna do powrotu z próbkami na Ziemię.

Chiny szybko rozwijają możliwości kosmiczne. Na orbicie okołoziemskiej umieściły już wszystkie satelity niezbędne do funkcjonowania systemu geolokalizacyjnego Beidou – alternatywy wobec GPS. Osiągnęły też zdolność do niszczenia obiektów w przestrzeni okołoziemskiej.

china.org.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply