W ubiegłym tygodniu administracja USA wstrzymała dostawę amunicji wyprodukowanej w USA do Izraela – podał w niedzielę portal Axios. Medium powołuje się na informacje pochodzące od dwóch izraelskich urzędników.

Portal Axios informuje, że administracja prezydenta USA Joe Bidena wstrzymała w ub. tygodniu dostawę amerykańskiej amunicji do Izraela. To pierwsza taka sytuacja od ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. Jak czytamy, incydent wzbudził poważne zaniepokojenie w izraelskim rządzie.

Portal powołuje się na informacje pochodzące od dwóch izraelskich urzędników. Komentarza w sprawie odmówił Biały Dom. Pentagon, Departament Stanu USA i Biuro Premiera Izraela także nie odniosły się do tych doniesień.

Axios przypomina, że prezydent USA Joe Biden spotyka się z ostrą krytyką ze strony części amerykańskiej opinii publicznej w związku z jego wsparciem dla Izraela. W lutym administracja USA zwróciła się do Izraela z prośbą o zapewnienie, że izraelskie siły zbrojne używają w Gazie broni wyprodukowanej w USA zgodnie z prawem międzynarodowym. W marcu Izrael przedstawił władzom USA dokument, który miał to potwierdzać.

Administracja Bidena jest bardzo zaniepokojona planami Izraela dotyczącymi inwazji na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy, gdzie schroniło się ponad milion wysiedlonych Palestyńczyków.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wydał w ostatnich dniach kilka oświadczeń, w których stwierdził, że zamierza zarządzić inwazję na Rafah niezależnie od tego, czy Izrael i Hamas osiągną porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Gazie i zawieszenia broni.

Czytaj także: Sanders: Chęć rozliczenia izraelskiego rządu z działań w Strefie Gazy to nie antysemityzm

axios.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply