Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły swoje rządy, że Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie w związku z “wejściem w trwały konflikt z Zachodem” – podaje Financial Times.

Financial Times podał w niedzielę, że Rosja aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez “pełnomocników”, bez widocznej troski o spowodowanie ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Europejskie agencje wywiadowcze miały ostrzegać o tym swoje rządy.

Gazeta powołuje się na oceny wywiadów trzech różnych państw.

Jak czytamy, służby NATO przekazują informacje dotyczące “wyraźnego rosyjskiego działania” o dużej skali. Dziennik przywołuje rozmowę z wysokim urzędnikiem jednego z zachodnich rządów.

“Nadszedł czas, aby podnieść świadomość i skupić się na zagrożeniu rosyjską przemocą na europejskiej ziemi” – powiedział urzędnik.

Jedno z wywiadowczych źródeł gazety przekazało, że prezydent Rosji Władimir Putin czuje się obecnie “ośmielony” i będzie starał się “naciskać na Europę” na wielu frontach. Dziennik wskazuje na dezinformację, sabotaż oraz ataki hakerskie.

FT przypomina niedawną wypowiedź szefa niemieckiego kontrwywiadu, Thomasa Haldenwanga, który podkreślał, że “ryzyko kontrolowanych przez [rosyjskie] państwo aktów sabotażu” jest wysokie.

Wyraził opinię, że Rosja czuje się teraz komfortowo, prowadząc operacje “o dużym potencjale wyrządzenia szkody” na europejskiej ziemi.

Przeczytaj: Niemiecki wywiad ostrzega: atak Rosji na NATO możliwy od 2026 roku

Gazeta zwraca uwagę, że Haldenwang wypowiedział te słowa zaledwie kilka dni po zatrzymaniu w Bawarii dwóch obywateli Niemiec i Rosji pod zarzutem planowania ataku na obiekty wojskowe i logistyczne w Niemczech.

Z kolei w Wielkiej Brytanii dwóch mężczyzn zostało oskarżonych o wzniecenie w zeszłym miesiącu pożaru w magazynie, w którym znajdowały się przesyłki z pomocą dla Ukrainy. Zostali oskarżeni o współpracę z rządem rosyjskim.

Także w Szwecji służby bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie w sprawie serii wykolejeń pociągów, a w Estonii Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że ataku na samochód ministra spraw wewnętrznych w lutym rzekomo dokonali agenci rosyjskiego wywiadu.

“Rosja uczy się, jak mogłaby unieruchomić Europę. To rozgrzewka” – podsumowuje gazeta.

Czytaj: Włoska gazeta o casus belli dla zaangażowania NATO w wojnę na Ukrainie

Zobacz także: Niemcy i Czechy oskarżają Rosję o cyberataki. Jest oświadczenie polskiego MSZ

ft.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply