Biomedyczny Instytut Brazylii Fiocruz podsumował wstępne badania nad szczepionką wyprodukowaną przez brytyjski koncern AstraZeneca.

Jak podała we wtorek agencja informacyjna Reutera, wstępne badania nad brytyjska szczepionką w której opracowaniu brali udział naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie zostały zakończone. Badania miały zostać przeprowadzone właśnie przy udziale naukowców z Oxfordu. Szef Instytutu Fiocruz – Mauricio Zuma potwierdził, że badania wykazały skuteczność preparatu także przeciwko brazylijskiej mutacji SARS CoV-2.

Brazylijczycy mają problem z nową mutacją wirusa. Podobnie jak brytyjska jest ona bardziej zaraźliwa niż pierwotny koronawirus. Ich państwo szybko zakupiło szczepionkę chińskiego koncernu Sinovac Biotech, a ta, po początkowych pozytywnych rezultatach, okazała się mieć mniejszą skuteczność wobec mutacji jaka pojawiła się prawdopodobnie w mieście Manaus i oznaczona jest jako P1 lub też 20J/501Y.V3. Wykazały to badania, których wyniki ogłoszono przed kilkoma dniami, jak podał w poniedziałek portal Puls Medycyny.

Brazylijczycy naciskali na badania ponieważ mutacja P1 jest podobna do południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. Z tą drugą szczepionka AstraZeneca radziła sobie na tyle słabo, że władze Republiki Południowej Afryki zadecydowały o wstrzymaniu stosowania brytyjskiego preparatu. Sam koncern zapowiedział jednak opracowanie nowej wersji szczepionki tak aby była skuteczna także przeciwko mutacji południowoafrykańskiej, co ma znaczenie tym większe, że przypadki zakażenia tą mutacją wykryto już także w samej Wielkiej Brytanii. Nowa wersja szczepionki AstraZeneca ma być gotowa jesienią, przytoczył portal “Rzeczpospolitej”.

Czytaj także: Były prezydent Brazylii oczyszczony z zarzutów – może wrócić do gry

reuters.com/pulsmedycyny.pl/rp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply