Według „Rzeczpospolitej”, Chiny chcą przekazać Polsce środki ułatwiające walkę z epidemią koronawirusa, m.in. testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2.

We wtorek dziennik „Rzeczpospolita” podał, że pozyskał informacje o tym, że Chiny oferują Polsce pomoc w walce z koronawirusem. Dotyczy to przekazania naszemu krajowi takich środków, jak odzież ochronna czy testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2.

„Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – przekazała ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, cytowana przez „Rz”. Zapewnia też, że „Chiny są gotowe stanąć ramię w ramię z Polakami”.

 

Według informacji uzyskanych przez gazetę, w poniedziałek ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan poinformował polskie MSZ, że Pekin zadecydował o przekazaniu stronie polskiej wyrobów ułatwiających walkę z epidemią. Do naszego kraju mogą trafić: zestawy testowe wykrywające wirusowy kwas nukleinowy, maseczki N95 (przy czym zdaniem części komentatorów i specjalistów tego typu maseczki nie zapewniają profesjonalnej ochrony) oraz medyczna odzież ochronna, w tym okulary ochronne, rękawiczki, ochraniacze na obuwie.

Ambasada ChRL w Warszawie zadeklarowała zarazem, że Chiny będą w dalszym ciągu „wzmacniać wymianę doświadczeń i informacji ze stroną polską”, a także intensyfikować współpracę w zakresie walki z epidemią i pomagać Polsce zwyciężyć z chorobą.

Jak informowaliśmy wcześniej, w ubiegłym tygodniu do Włoch przybył 9-osobowy zespół chińskich ekspertów medycznych, wysłany przez Pekin na pomoc w walce z szerzącą się epidemią koronawirusa. Chiny już wcześniej zadeklarowały wysłanie Włochom sprzętu medycznego.

Czytaj także: Niemcy wstrzymały maseczki zakupione przez Włochów z Chin

Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oświadczył, że jego kraj nie otrzymał żadnego wsparcia ze strony Unii Europejskiej czy jej państw członkowskich, a Serbom pomogły tylko Chiny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wielka międzynarodowa solidarność nie istnieje. Europejska solidarność nie istnieje. To była bajka na papierze. Dziś wysłałem specjalny list, bo oczekujemy wiele i mamy wielkie nadzieje wobec jedynych, którzy pomogli nam w tej trudnej sytuacji i jest to Chińska Republika Ludowa” – powiedział serbski prezydent. Vuczić wspomniał o „wielu ludziach” w Europie, którzy namawiali Serbów na kupowanie materiałów medycznych w UE mimo wyższej ceny zachwalając ich wyższą jakość.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply