Chiny wysłały lekarzy do Włoch

Zespół chińskich ekspertów medycznych, wysłany przez Pekin do Włoch na pomoc w walce z szerzącą się epidemią koronawirusa, już jest na miejscu. Chiny już wcześniej zadeklarowały wysłanie Włochom sprzętu medycznego.

Decyzja Chin zapadła po tym, jak władze Włoch ogłosiły najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych w ciągu jednego dnia. Dotąd we Włoszech zmarło już ponad 1000 osób. Jak podaje chińska agencja Xinhua, Państwo Środka ma zapewnić podobną pomoc także Iranowi i Irakowi, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Xinhua poinformowała, że 9-osobowy zespół medyczny został wysłany do Włoch w czwartek. Wylecieli z Szanghaju, zabierając ze sobą sprzęt ochronny oraz do intensywnej terapii.

Lokalne media podają, że zespołowi ekspertów medycznych, którzy udali się do Włoch, przewodzą przedstawiciele Czerwonego Krzyża. Zabiorą oni ze sobą zapasy i sprzęt medyczny. W piątek poinformowano, że cała ekipa przyleciała już z Chin do Włoch.

Pomoc ze strony Chińczyków to wynik wtorkowej rozmowy telefonicznej ministrów spraw zagranicznych Chin i Wloch: Wanga Yi i Luigiego Di Maio. Jak informowaliśmy wcześniej, po rozmowie di Maio poinformował, że rząd Chińskiej Republiki Ludowej zadeklarował wysłanie do tego kraju bardzo dużych ilości materiałów medycznych. Chińczycy chcą obdarować Włochów 100 tys. egzemplarzy zaawansowanych masek, 20 tys. kompletów kombinezonów ochronnych oraz 50 tys. testów do wykrywania koronawirusa. Di Maio uznał dary władz Chin za dowód „przyjaźni i solidarności” ze strony Chińczyków. Poza tym Włosi będą mogli nabyć tysiąc respiratorów wyprodukowanych w Chinach, które, wobec skutecznych działań chińskich władz na rzecz ograniczenia epidemii, nie są już konieczne jako miejscowa rezerwa.

Czytaj także: Władze Chin ogłosiły spodziewany termin końca pandemii

Jak pisaliśmy, ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek rano o 7 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łączna liczba zakażonych koronawirusem w naszym kraju wzrosła do 58 osób. Później podano informacje o kolejnych przypadkach – już łącznie 61 w skali kraju. Jak dotąd, najwięcej przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zanotowano w woj. śląskim (11) i dolnośląskim (8), a także mazowieckim i lubelskim (po 7). Do tej pory (przed godz. 12:00 w piątek) nie potwierdzono żadnego przypadku w województwach: podlaskim, świętokrzyskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Wczoraj z powodu wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 choroby Covid-19 zmarła pierwsza osoba w Polsce. To 57-letnia kobieta z woj. wielkopolskiego, która ostatnio przebywała w szpitalu w Poznaniu. Wiadomo, że w placówce tej przebywają jeszcze co najmniej dwie osoby z rodziny zmarłej, który uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Jedna z nich to jej 25-letnia córka, z zawodu nauczycielka. Łącznie, w Poznaniu potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem.

Zobacz: Ludzie spod szpitala zakaźnego Bydgoszczy: pozostawiono nas samym sobie, bez pomocy [+VIDEO]

Xinhua / rp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply