Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić stwierdził, że jego kraj nie otrzymał żadnego wsparcia Unii Europejskiej czy jej państw, a pomogły mu tylko Chiny.

Władze Serbii wprowadziły w niedzielę stan wyjątkowy, który ma pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa w tym państwie. W czasie wystąpienia przed dziennikarzami prezydent Serbii stwierdził – „wielka międzynarodowa solidarność nie istnieje. Europejska solidarność nie istnieje. To była bajka na papierze. Dziś wysłałem specjalny list, bo oczekujemy wiele i mamy wielkie nadzieje wobec jedynych, którzy pomogli nam w tej trudnej sytuacji i jest to Chińska Republika Ludowa. Wysłałem list do przewodniczącego [ChRL] Xi [Jingpinga]”. Vuczić oświadczył, że nazwał nawał chińskiego przywódcę „nie tylko drogim przyjacielem, ale i bratem, nie tylko moim osobistym, ale przyjacielem i bratem tego kraju”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Serbski prezydent powiedział, że wsparcie Chin jest o tyle ważne, że „nie możemy importować dóbr, zgodnie z rezolucją Unii Europejskiej, którą Ursula von der Leyen ogłosiła przed momentem, nie możemy importować wyposażenia medycznego”. Jak dodał – „ta rezolucja została podjęta przez ludzi, którzy pouczali nas, że nie powinniśmy kupować towarów w Chinach”. Vuczić wspomniał o „wielu ludziach” w Europie, którzy namawiali Serbów na kupowanie materiałów medycznych w UE mimo wyższej ceny zachwalając ich wyższą jakość.

Vuczić krytykował europejskich producentów, że składali oferty „gdy potrzebowali serbskich pieniędzy” ale w „bolesnym momencie serbskie pieniądze nie są dobre”. Serbski prezydent żachnął się – „Jakbyśmy prosili o coś darmowego”.

„Wierzę w mojego brata i przyjaciela Xi Jinpigna i wierzę w pomoc Chin. Jedyny kraj jaki może nam pomóc to Chiny. A innym dziękuję za nic. Uwierzcie mi, że znajdę sposób aby im podziękować” – ostro zadeklarował serbski prezydent.

 

Stan wyjątkowy oznacza zakaz wjazdu na terytorium Serbii dla obywateli innych państw. Wyjątek uczyniono tylko dla obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. Zamknięto też szkoły i uczelnie wyższe. Uczniowie mogą się uczyć nie tylko dzięki platformom wirtualnym ale też słuchowiskom serbskiego rada państwowego.

W poniedziałek w Serbii było wykrytych 55 osób zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Niemcy wstrzymały maseczki zakupione przez Włochów z Chin

balkaninsight.com/kreys.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz